اسپانیا - Spain

Spain
Spain-flag
 • Kingdom of Spain
 • اروپا
 • جنوب اروپا
 • 504,842 کیلومتر مربع
 • 47,737,941 نفر
 • 35,705,960 نفر
 • 0.748
 • یورو
 • Euro
 • مادرید - Madrid
 • UTC +01:00
 • Europe/Madrid
 • ٪10.06
 • ٪9.72
 • سیستم متریک
 • 0.295
 • 0.040
 • 0.665
 • باسکی، گالیسیایی، اکسیتانی، اسپانیایی، کاتالان
  Basque, Galician, Occitan, Spanish, Catalan

اسپانیا اسپانیا که به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می شود، در شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. این کشور دارای دو مجمع الجزایر بالئارس در دریای مدیترانه و جزایر قناری در شمال ساحل آتلانتیک آفریقای شمالی و دو شهر سئوتا و ملیله در سرزمین های آفریقای شمالی است. جزایر کوچکی نیز در دریای البرن نزدیک به سواحل مراکش متعلق به اسپانیا هستند. سرزمین اصلی اسپانیا، از جنوب و شرق توسط دریای مدیترانه احاطه شده است، البته این به جز مرز کوچکی است که با جبل الطارق دارد. در شمال و شمال شرق، اسپانیا با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکی مرز دارد و از غرب و شمال غربی، با پرتغال و اقیانوس اطلس محاصره شده است. این کشور، تنها کشور اروپاییست که با کشوری آفریقایی (مراکش) مرز دارد و قلمرو سرزمین هایش در آفریقا حدود 5 درصد جمعیتش را تشکیل می دهد که بیشتر این جمعیت در جزایر قناری، و شهرهای سئوتا و ملیله هستند. با مساحت 505990 کیلومتر مربع، اسپانیا بزرگترین کشور جنوب اروپا، دومین کشور بزرگ غرب اروپا و اتحادیه اروپاست. در قاره اروپا، اسپانیا چهارمین کشور بزرگ محسوب می شود. از نظر جمعیتی، اسپانیا ششمین جمعیت قاره اروپا و پنجمین جمعیت اتحادیه اروپا را به خود اختصاص می دهد. پایتخت و بزرگترین شهر اسپانیا مادرید است. دیگر شهرهای بزرگ این کشور عبارتند از: بارسلونا، والنسیا، سویل، بیلبائو و مالاگا.

گرانادای اسپانیا

انسانهای امروزی، ابتدا در 35 هزار سال پیش به شبه جزیره ایبری رسیدند. فرهنگ ایبری، به همراه فنیقیه باستان، یونانی و کارتاژ ها در این شبه جزیره توسعه یافت. تا اینکه در سال 200 پیش از میلاد تحت سلطه رومی ها در آمد. در این زمان، نام آن به هیسپانیا، تغییر یافت. در قرون وسطی، این منطقه توسط قبایل ژرمن و بعد از آن مورها فتح شد. اسپانیا در قرن 15 میلادی به یک کشور واحد تبدیل شد. در ابتدای دوره مدرن، اسپانیا اولین امپراطوری استعمارگر تاریخ جهان شد. این مسئله باعث شد تا این کشور تاثیرات گسترده ای را بر زبان، فرهنگ بیش از 500 میلیون نفری بگذارد که امروزه به این زبان حرف می زنند. اسپانیایی دومین زبان پرجمعیت دنیا پس از ماندارین چینی است. اسپانیا دموکراسی پارلمانی و سلطنت مشروطه دارد. پادشاه حال حاضر اسپانیا فلیپ ششم است. اسپانیا قدرتی میانه و کشور توسعه یافته بزرگیست که چهاردهمین تولید ناخالص ملی جهان و شانزدهمین قدرت خرید در جهان را دارا می باشد. اسپانیا عضو اتحادیه اروپا، سازمان ملل، شورای اروپا، ناتو و بسیاری از مجمع های مهم جهانی دیگر است.

کلیسای ساگرادا فامیلیا اسپانیا

تاریخ اسپانیا

ایبری به عنوان سرزمینی بزرگ و پرجمعیت با ساکنانی از باسک، سلت و ایبری به نوشته های تاریخی وارد شده است. در ابتدا مناطق ساحلی آن توسط فنیقی ها مسکونی شده بود که بیشتر شهر های باستانی اروپا مانند کادیز و مالاگا را بنیان گذاشتند. تاثیر گسترده فنیقی ها بر این شبه جزیره در نهایت توسط امپراطوری کارتاژها از میان رفت و به زودی این منطقه شاهد صحنه جنگ های پونیک میان کارتاژ ها و امپراطوری روم در حال توسعه بود. در نهایت امپراطوری روم حکومت را به دست گرفت. در ابتدای قرون وسطی، اسپانیا تحت تسلط ژرمن ها در آمد، اما بعدتر، بیشتر این سرزمین توسط مورها از شمال آفریقا فتح شد. در فرآیندی که قرنها طول کشید، پادشاهی های کوچک مسیحی در شمال به تدریج کنترل این شبه جزیره را به دست گرفتند. آخرین پادشاهی مورها، در همان سالی که کریستف کلمب به آمریکا رفت، قدرت را از دست داد. از این نقطه امپراطوری جهانی آغاز شد که باعث شد تا اسپانیا، قوی ترین پادشاهی اروپا، قدرت جهانی پیشرو برای یک و نیم قرن و بزرگترین امپراطوری دریاها برای سه قرن باقی بماند. فرهنگ های سلتیک و مردم ایبری، به تدریج و با توجه به منطقه ای که در آن زندگی می کردند، به فرهنگ رومی نزدیک شدند.  هیسپانیا در آن زمان انبار بازار دولت روم عمل می کرد و بندرهایش طلا، پشم، روغن زیتون و شراب را صادر می کردند. با ظهور روش و پروژه های آبیاری، تولیدات کشاورزی افزایش یافت. روشهایی که حتی تا امروزه نیز استفاده می شوند. امپراطورهای روم هادریان، تراجان، تئودوزیس اول و همینطور فیلسوف معروف سنکا در هیسپانیا به دنیا آمدند. مسیحیت در قرن اول میلادی به اسپانیا معرفی شد و در قرن دوم در شهرها به محبوبیت رسید. بیشتر زبان، دین و حتی اساس قوانین اسپانیا از آن دوره به جا مانده است.

مادرید اسپانیا در قرن هشتم میلادی، تقریبا همه شبه جزیره ایبری توسط ارتش مورهای مسلمان از شمال آفریقا فتح شد. این فتوحات در راستای گسترش خلافت بنی امیه بودند. تنها قسمت کوچکی از کشور در شمال غربی کوهستانی آن توانست در برابر این هجوم مقاومت کند. تحت قوانین اسلامی، شهروندان تابع شدند. این وضعیت به آنها اجازه می داد که دینشان را مطابق کتاب خودشان پاس بدارند اما مالیات ویژه ای باید می پرداختند و حقوق قانونی و اجتماعی پایین تری نسبت به مسلمان داشتند. تغییر کیش به اسلام باعث شد تا صلح منطقه روز به روز بیشتر شود. این باور وجود دارد که مولادی ها (مسلمانان با ریشه ایبری) اکثریت جمعیتی آندلس را تا پایان قرن ده میلادی تشکیل می دادند. اسلام در پی کشمکش های فراوان در سال 1502 از پادشاهی کاستیل و در سال 1527 از پادشاهی آراگون بیرون رفت. این مسئله باعث شد که جمعیت مسلمانان اسپانیا، به طور اسمی به مسیحیان موریسکو تبدیل شوند. چند دهه پس از شورش موریسکو گرانادا، تعداد زیادی از مسلمانان سابق اسپانیا به شمال آفریقا تبعید شدند.

شهر بارسلونا اسپانیا

جغرافیای اسپانیا

اسپانیا با مساحت 505990 کیلومتر مربع پنجاه و دومین کشور بزرگ دنیا و چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می شود. این کشور 47 هزار کیلومتر مربع کوچکتر از فرانسه و 81 هزار کیلومتر مربع بزرگتر از ایالت کالیفرنیای آمریکاست. کوه تیده، بلندترین قله در اسپانیا و سومین آتش فشان بلند در جهان است. اسپانیا کشوری ترانس قاره ای است. در غرب، اسپانیا با پرتغال مرز دارد. در جنوب با کشور جبل الطارق مرز دارد که بخشی از بریتانیا محسوب می شود. از طریق انشعاباتش در شمال آفریقا، با مراکش هم مرز است. در شمال شرقی، در طول رشته کوه پیرنه با فرانسه و شاهزاده نشین آندورا مرز دارد. در طول کوه پیرنه در گیرونا، شهر منشعب شده کوچکی از اسپانیا هست که توسط کشور فرانسه از نظر جغرافیایی محاصره شده است. مرز اسپانیا – پرتغال به طول 1214 کیلومتر طولانی ترین مرز بدون انقطاع این کشور در اتحادیه اروپاست. سرزمین اصلی اسپانیا کوهستانی است که پر از دشت های بلند و رشته کوه است. پس از پیرنه، رشته کوه های مهم دیگر این کشور کوردیلرا کانتابریکا، سیستما ابریکو، سیستما سنترال، مونتس دو تولدو هستند. بلند ترین نقطه اسپانیا قله تیده با 3718 متر ارتفاع است که آتش فشانی فعال در جزایر قناریست.

مالاگا در اسپانیا آثار تاریخی اسپانیا

جستجوی شهرهای اسپانیا

شهرهای محبوب اسپانیا

Barcelona

بارسلونا Barcelona 2 جاذبه گردشگری

مشاهده
Granada

گرانادا Granada 2 جاذبه گردشگری

مشاهده
La Laguna

جزایر قناری La Laguna 2 جاذبه گردشگری

مشاهده
MADRID

مادرید MADRID 2 جاذبه گردشگری

مشاهده