ایتالیا - Italy

Italy
Italy-flag
 • Italian Republic
 • اروپا
 • جنوب اروپا
 • 301,323 کیلومتر مربع
 • 61,680,122 نفر
 • 36,058,199 نفر
 • 0.585
 • یورو
 • Euro
 • رم - Rome
 • UTC +01:00
 • Europe/Rome
 • ٪8.72
 • ٪10.40
 • سیستم متریک
 • 0.291
 • 0.021
 • 0.688
 • آلمانی اتریشی-باواریایی، ساردینی، ایتالیایی
  Austro-Bavarian German, Sardinian, Italian

ایتالیا ایتالیا که به طور رسمی جمهوری ایتالیا نامیده می شود، جمهوری پارلمانی واحدی در اروپاست. موقعیت قرارگیری ایتالیا در قلب دریای مدیترانه است و این کشور با کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش، اسلوونی، سان مارینو و واتیکان مرز دارد. ایتالیا مساحتی معادل 301 هزار کیلومتر مربع و آب و هوای فصلی معتدل و مدیترانه ای دارد. به دلیل شکل آن روی نقشه، به آن لقب کشور چکمه هم داده اند. ایتالیا با 61 میلیون نفر جمعیت چهارمین کشور پرجمعیت عضو اتحادیه اروپاست. از دوران کلاسیک، فنیقی های باستان، کارتاژیان ها و یونانیان، سکونتگاه هایی را در جنوب ایتالیا ساختند. این در حالیست که اتروسکان ها و سلت ها به ترتیب در مرکز و شمال ایتالیا اقامت گزیدند. بسیاری از اقوام باستانی ایتالیایی هم در کل شبه جزیره ایتالیا پراکنده شده بودند. قبیله ایتالیایی که به عنوان لاتین شناخته می شود، پادشاهی روم را تشکیل دادند و نهایتا تبدیل به جمهوری شدند که بر تمدن های اطراف خود فاتح شدند و آنها را تحت سلطه خود در آوردند. در نهایت امپراطوری روم، به عنوان قدرت مطلق در کرانه مدیترانه خود را اثبات و بیشتر دنیای باستان را فتح کرد و به مرکز مذهبی، سیاسی و فرهنگی پیشروی تمدن غرب بدل شد. افسانه امپراطوری روم در همه جهان گسترده شد و می توان آن را در توسعه حقوق شهروندی، دولت های جمهوری، مسیحیت و خط لاتین مشاهده کرد. در طول قرون وسطی ابتدایی، ایتالیا از تخریبی اجتماعی سیاسی در میان حملات وحشیانه بربرها رنج برد. اما در قرن یازدهم میلادی، بسیاری از دولت – شهر های رقیب و جمهوری های دریایی آن به موفقیت های بزرگی در دریانوردی، تجارت و بانکداری رسیدند که زمینه سازی برای کاپیتالیسم مدرن شد. این دولت های مستقل که به عنوان مراکز اصلی تجارت ادویه  در اروپا با آسیا و خاور نزدیک ارتباط داستند، معمولا از درجه ای از دموکراسی و ثروت بیشتر برخوردار بودند. این مسئله در مقایسه با سلطنت های فئودالی که در اروپا جای پای خود را مستحکم می کردند، کاملا مشخص می شود. البته بیشتر قسمت های مرکزی ایتالیا تحت کنترل دولت های تحت نظر پاپ باقی می ماند و بیشتر جنوب ایتالیا هم تا قرن نوزدهم میلادی فئودال باقی ماند که دلیل این مسئله توالی سلسله هایی مانند بیزانتین، نورمن ها، اسپانیایی ها و بوربون ها بوده است.

ایتالیای زیبا دوره رنسانس از ایتالیا آغاز شد و به تدریج در باقی اروپا گسترده شد. دوره ای که در آن توجه دوباره ای به اومانیزم (انسان گرایی)، علم، اکتشاف و هنر شد. فرهنگ ایتالیا در این زمان شکوفا شد که نتیجه آن ظهور پژوهشگران، هنرمندان و عالمان همه فن حریفی همچون لئوناردو داوینچی، گالیله، میکل آنژ و ماکیاولی بود. کاشفان ایتالیایی مانند مارکوپولو، کریستوفر کلمبوس، آمریکو وسپوچی و جیووانی دا وراتزانو مسیرهای جدیدی به شرق دور و دنیای جدید یافتند که به پیشروی عصر اکتشاف اروپا کمک بسیاری کرد. قدرت سیاسی و تجاری ایتالیا به طور خاصی خواهان باز شدن مسیر تجاری به اقیانوس هند از طریق دماغه امید نیک بود که باعث می شد بتوانند اقیانوس اطلس را دور بزنند. علاوه بر همه این ها، دولت – شهر های ایتالیا به طور دائمی به جنگ های خونینی میان خود مشغول بودند که در جنگ های ایتالیایی قرن پانزدهم و شانزدهم به اوج خود رسید. این جنگ ها باعث خستگی بیش از حد شدند و در نهایت هیچ گروهی نتوانست خود را به عنوان قدرت مطلق اثبات کند. این دولت های ضعیف شده به زودی قربانی فتوحات قدرت های اروپایی مانند فرانسه، اسپانیا و اتریش شدند.

طبیعت ایتالیا در میانه قرن نوزدهم، جنبشی در حمایت از ملی گرایی ایتالیایی و استقلال آن از کنترل قدرت های خارجی به وجود آمد که به دوره ای از انقلاب سیاسی منتهی شد. این انقلاب به عنوان ریزورجیمنتو شناخته می شود که در پی تشکیل دولت ملی متحد بود. پس از تلاش های ناموفق بسیار، جنگ های استقلال ایتالیا، و تبعید هزاران نفر در نهایت در سال 1861 کشور به اتحاد رسید و امروزه قدرتی بزرگ در جهان محسوب می شود. از اواخر قرن نوزدهم میلادی تا اوایل قرن بیستم، پادشاهی جدید ایتالیا به سرعت صنعتی شد و بیشتر در قسمت های شمالی کشور، امپراطوری استعماری را به وجود آورد. در همین زمان جنوب کشور فقیر و به دور از صنعتی شدن به سر می برد. علیرغم اینکه در جنگ جهانی اول، این کشور یکی از پیروزان جنگ محسوب می شد، ایتالیا به دوره ای از بحران اقتصادی و آشفتگی اجتماعی پای گذاشت که منجر به قدرت گرفتن فاشیسم دیکتاتوری در سال 1922 میلادی شد. شرکت در جنگ جهانی دوم به عنوان عضوی از نیروهای متحدین (همراه با آلمان ها) به شکست ارتش، نابودی اقتصادی و جنگ داخلی منتهی شد. پس از آزادی ایتالیا و قدرت گرفتن گروه های مقاومت، رژیم سلطنتی از میان رفت و دموکراسی در کشور آغاز شد. با وجود دور هایی از آشفتگی های اجتماعی و سیاسی امروزه ایتالیا یکی از قدرت های بزرگ اقتصادی است.

شهر سازی ایتالیا

تاریخ ایتالیا

رم، سکونتگاهی بود که در معبر رود تیبر در سال 753 پیش از میلاد پایه گذاری شد و در طول دوره ای 244 ساله با سیستم پادشاهی و تحت سلطه حاکمانی از ریشه لاتین و سابین و پس از آن پادشاهان اتروسکان اداره می شد. این پادشاهی تا هفت نسل و هفت پادشاه ادامه یافت. در سال 509 پیش از میلاد، رومی ها آخرین پادشاه را از شهر تبعید کردند و جمهوری الیگارشی (حکومت جمعی عده ای مانند سنا، مجلس و ...) را بنیان گذاشتند. در زمان شروع حکومت جولیوس سزار تا مرگش در قرن اول پیش از میلاد، روم به اندازه قرن ها رشد کرد و به امپراطوری بزرگی تبدیل شد که از بریتانیا تا مرزهای پارس ادامه می یافت و کل حوزه دریای مدیترانه را در بر میگرفت. این موفقیت ها منجر به این شد که فرهنگ های رومی، یونانی و دیگر فرهنگ های این محدوده در هم ادغام شدند و تمدن یگانه ای را به وجود آوردند. حکومن موفقیت آمیز و طولانی اولین امپراطور رومی، آگوستوس، شروع عصر طلایی صلح و رفاه بود. امپراطوری روم در میان قدرتمند ترین نیروهای نظامی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی زمان خود بود و همچنین یکی از بزرگترین امپراطوری های تاریخ جهان محسوب می شود. در دوران اوج خود تحت حاکمیت تراجان، مساحتی معادل پنج میلیون کیلومتر را شامل می شد. افسانه روم، عمیقا تمدن غرب را تحت تاثیر قرار داده و بیشتر دنیای مدرن را شکل داده است. در میان این تاثیرات بر دنیای مدرن می توان به زبان های رومی نشات گرفته از لاتین، سیستم اعداد، الفبا و تقویم مدرن و ظهور مسیحیت به عنوان مذهب بزرگ جهانی اشاره کرد. در سقوطی آرام از قرن سوم میلادی، امپراطوری در سال 395 میلادی به دو قسمت تقسیم شد. امپراطوری غربی، تحت هجوم بربرها، نهایتا در سال 476 میلادی فروپاشید، اما بخش شرقی امپراطوری تا هزار سال بعد به عمر خود ادامه داد.

آثار تاریخی ایتالیا

جغرافیای ایتالیا

ایتالیا در جنوب ایتالیا و مابین عرض جغرافیایی 35 و 47 درجه شمالی و طول جغرافیایی 6 تا 19 درجه شرقی قرار گرفته است. از شمال با فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی مرز دارد و تقریبا با حوزه آلپ محدود می شود که دره پو و دشت ونیز را محصور کرده است.  از جنوب، ایتالیا شامل کل شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره مدیترانه ای سیسیل و ساردینیا و بسیاری از جزایر کوچکتر می باشد. کشورهای مستقل سان مارینو و واتیکان درون ایتالیا قرار دارند، در حالیکه کمپینو دو ایتالیا، منطقه ای متعلق به ایتالیا در سوئیس است. مساحت کل کشور ایتالیا 301230 کیلومتر مربع است که 294020 کیلومتر مربع آن زمین و 7210 کیلومتر آن آب است. کوه های آپنین استخوان بندی شبه جزیره را شکل می دهند و کوه های آلپ بیشت مرزهای شمالی کشور را مشخص می کنند. بلندترین نقطه ایتالیا در کوه های آلپ در مونته بیانکو با 4810 متر است. رودخانه پو که طولانی ترین رود ایتالیاست، از آلپ سرچشمه می گیرد و به مرز غربی با فرانسه می رود و در سر راهش به دریای آدریاتیک از دشت پادان می گذرد. پنج دریاچه بزرگ کشور به ترتیب گرادا، ماجیوره، کومو، ترازیمنتو و بولسنا هستند. ایتالیا در نقطه تلاقی فلات اوراسیا و آفریقا واقع شده است که منجر به فعالیت های آتش فشانی و زلزله ای شده است. امروزه چهارده آتش فشان فعال در ایتالیا وجود دارد. جزایر و تپه های بسیاری بر اثر فعالیت این کوه های آتش فشانی به وجود آمده است.

ورونای ایتالیا مناظر ایتالیا

جستجوی شهرهای ایتالیا

شهرهای محبوب ایتالیا

Florence

فلورانس Florence 2 جاذبه گردشگری

مشاهده

 1. انتخاب مقصد
 2. بررسی تورها
 3. مشاهده تور
 4. رزرو
 5. تایید و دریافت فاکتور • نوار نقطه چین زرد رنگ به معنای نزدیک بودن به زمان برگزاری و قرمز رنگ به معنای لحظه آخری بودن تور است.
 • مرتب سازی بر اساس ارزان ترین قیمت انجام شده است.
 • برای تغییر مرتب سازی، بر روی سر ستون ها کلیک کنید.