توربین | بلاگتوربین | بلاگ
Forgot password?

تفلیس

تفلیس تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان، در کرانه رود کورا قرار گرفته است و حدود 1.5 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر که در قرن پنجم میلادی توسط حکومت سلطنتی پیش از پادشاهی ایبریا ساخته شده است، تا به حال پایتخت و شهر تاثیرگذار بسیاری از پادشاهی ها و جماهیر گرجستان بوده است. تحت حکومت روسیه از سال 1801 تا 1917 تفلیس مقر نایب السلطنه بود که بر هر دو سمت کل قفقاز حکومت می کرد. تفلیس در تقاطع اروپا و آسیا و در محدوده راه های تجارتی قرار دارد و به همین دلیل معمولا نقطه مجادله میان امپراطوری های رقیب در طول تاریخ بوده است. تا به امروز محل شهر موقعیت آن را به عنوان جاده ترانزیتی برای انرژی جهانی و پروژه های تجاری است. تاریخ متنوع تفلیس در معماری آن نشان داده می شود که ترکیبی از قرون وسطی، کلاسیک، خاورمیانه ای، آرت نوو، استالینیست و مدرنیست است. از نظر تاریخی تفلیس محل سکونت افرادی از فرهنگ، قومیت و مذاهب متفاوت و متنوعی بوده است. مقاصد گردشگری قابل توجه شامل کاتدرال ها مانند سامبا و سیونی، میدان آزادی کلاسیک، خیابان روستاولی و خیابان آگماشنبلی، قلعه ناریکالا قرون وسطایی، سالن اپرا پسودو موریش و موزه ملی گرجستان است. تفلیس گرجستان

تاریخ تفلیس

مطالعات باستانی منطقه نشان داده است که قرارگیری انسان ها در این قلمرو تفلیس از هزاره چهارم پیش از میلاد آغاز شده است. بر طبق افسانه ای قدیمی، منطقه کنونی تفلیس در سال 458 با جنگل های انبوه پوشیده بوده است. یکی از پذیرفته شده ترین انواع افسانه ها در مورد پیدایش تفلیس این است که شاه واختانگ اول گرگاسالی گرجستان با شاهینی برای شکار به مناطق انبوده جنگلی می رود. در برخی روایت ها جای شاهین با عقاب یا قوش عوض می شود. شاهین شاه، در طول شکار قرقاولی را زخمی می کند و هر دو پرنده به چشمه آب گرمی سقوط می کنند و در اثر سوختگی می میرند. شاه واختانگ تحت تاثیر این چشمه های آب گرم قرار می گیرد و تصمیم می گیرد که درختان منطقه را قطع و به جای آن شهری بنا کند. نام تفلیس از کلمه ای گرجستانی و قدیمی به معنای "گرم" می آید. این نام به دلیل چشمه های آب گرم بی شمارش به این شهر داده شده است. شاه داچی اول اوجارملی که پس از واختانگ گرگاسالی پادشاه شده بود، پایتخت را به دلیل وصیت پدرش به تفلیس منتقل کرد. این شهر در آن زمان پایتخت گرجستان متحد نبود و فقط پایتخت منطقه ایبریا محسوب می شد. در طول حکمرانی داچی اول، او ساخت و ساز دیوار قلعه را شروع کرد که مرزهای جدید شهر را در بر می گرفت. از قرن 6 میلادی، تفلیس با سرعتی  ثابت شروع به رشد کرد. این مسئله به خاطر موقعیت مناسب و استراتژیک شهر بود که در طول راه های مسافرتی و تجاری اروپا و آسیا قرار داشت. طبیعت زیبای تفلیس

جغرافیا تفلیس

تفلیس در قفقاز جنوبی و در عرض جغرافیایی 41 و 43 درجه شمالی و 44 و 47 درجه شرقی قرار گرفته است. شهر در گرجستان شرقی و در هر دو کرانه رود امتکواری قرار دارد. ارتفاع شهر از 380 تا 770 متر بالای سطح دریا متغیر است و کوه هایی که از سه طرف آن را احاطه کرده اند، شکل یک آمفی تئاتر را ایجاد کرده اند. از شمال تفلیس با رشته کوه ساگورامو، از شرق و جنوب شرقی با فلات لوری، و از جنوب و غرب با رشته کوه های خرد تریالتی احاطه شده است. برجستگی های تفلیس پیچیده است. بخشی از شهر که در کرانه چپ رود امتکواری قرار دارد، تا بیش از 30 کیلومتر از منطقه آوچالا تا رود لوچینی کشیده می شود. بخشی از شهر که در کرانه راست رود امتکواری قرار گرفته است، در طول کوهپایه رشته کوه تریالتی ساخته شده است که شیب آن در برخی نقاط تا مرزهای رود امتکواری کشیده می شوند. بنابراین کوه ها سد مشخصی برای توسعه شهری تفلیس در کرانه راست رود امتکواری هستند. این گونه از محیط جغرافیایی، بخش هایی بسیار متراکم از مناطق توسعه یافته را تشکیل می دهند در حالی که بقیه قسمت های شهر به دلیل برجستگی های توپوگرافیک پیچیده ممکن است توسعه نیافته باقی بمانند.

آب و هوای تفلیس

تفلیس آب و هوایی مرطوب و نیمه استوایی دارد که تاثیرات قاره ای قابل توجهی را نیز در بر میگیرد. شهر تابستان بسیار گرم و زمستان های معتدل و سردی را تجربه می کند. مانند باقی نقاط گرجستان، تفلیس باران های قابل توجهی را در طول سال بدون هیچ دوره خشک مشخصی تجربه می کند. آب و هوای شهر هم تحت تاثیر توده هوای خشک از شرق قرار دارد و هم توده هوای اقیانوسی از غرب. به دلیل اینکه شهر در بیشتر جهات با رشته کوه هایی محاصره شده است، و همچنین دور بودن از توده های آبی بزرگ (دریای سیاه و دریای خزر)، و این حقیقت که رشته کوه های بزرگ قفقاز ورود توده های هوای سرد را به درون گرجستان ناممکن می کنند، تفلیس در مقایسه با دیگر شهرها با عرض جغرافیایی یکسان، خرد اقلیمی معتدل تر دارد. کوچه های تفلیس
پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس، پل عابر پیاده ای به شکل کمان است که از استیل و شیشه ساخته شده است. این سازه که با تعداد بی شماری ال ای دی نورانی می شود، بر روی رود کورا در مرکز شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد. این پل که کشیدگی آن حدودا صد و پنجاه متر بر روی رود کوراست، به سفارش شهرداری تفلیس ساخته شد و هدف از ایجاد آن طراحی مدرنی برای ایجاد ارتباط میان تفلیس قدیم و منطقه جدید شهر بود. افتتاحیه رسمی پل در ششم ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی رخ داد. پل صلح تفلیس که از روی رود کورا می گذرد، چشم اندازهایی را به کلیسای متخی، مجسمه بنیان گزار شهر، واختانگ گرگاسالی و قلعه ناریکالا در یک سمت و پل باراتاشویلی و دفتر ریاست جمهوری در سمت دیگر ایجاد می کند.

تصویر پل صلح تفلیس

طراحی پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس که طراحی آن یاد آور جانوری دریاییست، پوششی خیمه مانند از استیل و شیشه دارد که با نمایش نورانی زیبایی در شب نورافشانی می کند. این نمایش نورها توسط هزاران ال ای دی سفید ایجاد می شود. سقف پل دارای ۱۲۰۸ ال ای دی جا گذاری شده است که توسط دو کمپانی جهانی که یکی از آنها هلندی بوده است، طراحی و نصب شده است. حتی نرده های شیشه ای که در طول پل نصب شده اند، توسط ال ای دی های خاصی تزئین شده اند که از آلمان برای پل وارد شده اند. نورپردازی پل نود دقیقه پیش از غروب آفتاب آغاز به کار می کند و رود کورا را در پایین و ساختمانهای هر دو کرانه رود را روشن می کند.

پل توسط معمار ایتالیایی میشل دو لوچی طراحی شده است که همچنین بناهای دیگری را مانند اداره ریاست جمهوری گرجستان و وزارت امور داخلی در تفلیس را نیز طراحی کرده است. طراحی نور پردازی توسط مهندس نورپردازی فرانسوی فیلیپ مارتینیارد انجام شده است. سازه پل در ایتالیا ساخته شد و توسط دویست کامیون به تفلیس انتقال یافت. در حالی که نورپردازی در محل و در زمان مونتاژ سازه پل نصب شد. نورپردازی این پل بسیار قابل توجه است.

پل صلح تفلیس در شب

MORE
ناریکالا تفلیس گرجستان

ناریکالا (نارین قلعه) تفلیس

ناریکالا قلعه ای باستانی است که در ارتفاعات شهر تفلیس قرار گرفته و از آن بالا به پایتخت گرجستان و رود کورا می نگرد. قلعه شامل دو قسمت دیواره دار روی تپه ای شیبدار است که بین حمام های سولفور و باغ گیاه شناسی تفلیس قرار گرفته اند. در بخش پایینی کلیسای سنت نیکلاس قرار دارد که به تازگی بازسازی شده است. این بنا که به تازگی و در سالهای ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۷ ساخته شده است، به جای کلیسای اصلی ساخته شده در قرن سیزدهم قرار گرفته است که در آتش سوزی از بین رفته بود. کلیسای جدید از نقشه ای از نوع صلیبی دارد که دارای درهایی از سه سمت خود است. ثسمت داخلی کلیسا با فرسکوهایی که صحنه هایی از انجیل و تاریخ گرجستان را نشان می دهند، تزئین شده است.

ناریکالای زیبای تفلیس

تاریخ ناریکالا

قلعه ناریکالا در قرن چهارم ایجاد شد. در طول حکومت امویان در قرن هفتم و بعد از آن بوسیله شاه دیوید سازنده گشترش بسیاری یافت. با ورود مغول ها به گرجستان نام آن به “نارین قلعه” تغییر یافت. بیشتر استحکامات اضافه شده به قلعه به تاریخ سده شانزده و هفده میلادی باز میگردند. در سال ۱۸۲۷، بخش هایی از قلعه توسط زمین لرزه آسیب دید و از بین رفت.

این قلعه که با نام قلعه مادر تفلیس نیز نامیده می شود، سمبل باستانی استحکامات تفلیس است. تاریخ ایجاد قلعه تقریبا برابر با تاریخ ایجاد شهر تفلیس است. تئوری دیگر در مورد نام ناریکالا این است که این نام در طول حکومت ایرانیان به این قلعه داده شده است، همانگونه که در شهرهای ایران هم قلعه هایی به نام نارین قلعه موجود هستند. در طول حکومت اعراب، در قرن هفت و هشت قصر امیر درون دیواره های این قلعه ساخته شد. به همه گردشگران توصیه می شود که در طول جاده توریستی به سمت ناریکالا قدم بزنند. این راه ۱۵۰۰ متری که از قسمت بالای لبه مجسمه مادر گرجستان آغاز می شود، گرداگرد قلعه و پایین آن در نزدیکی ورودی باغ گیاه شناسی ادامه می یابد. چشم اندازهای زیبای جاده در هر پیچ و حتی تصاویر زیبای شبانه آن زمانی که چراغ های شهر روشن می شوند، بی نظیر است.

ناریکالا تفلیس

MORE