توربین | بلاگتوربین | بلاگ
Forgot password?

پنانگ

شهر پنانگ در مالزی نام استانی در مالزی و در تنگه مالاکا واقع شده است. موقعیت آن طوری است که از شمال و شرق به استان کداه و از جنوب با پراک هم مرز میباشد. کوچکترین ایالت مالزی و هشتمین استان از لحاظ جمعیت است. استان از دو قسمت تشکیل شده: 1-جزیره پنانگ که مقر دولت است و از قطبهای اقتصادی کشور مالزی و از شهرهای توسعه یافته و یک مکان توریستی پردرآمد محسوب میشود. دارای رتبه 3 بالاترین توسعه انسانی در مالزی بعد از ایالت سلانگور و استان فدرال کوالالامپور میباشد.ساکنان پنانگ در محاوره به پنانگیت شناخته میشوند. 2-سربان پرای در شبه جزیره مالزی مساحت،جمعیت،آب و هوا جمعیت پنانگ حدود 1 میلیون نفر که حدود 32% مالایی،59%چینی،و 7% هندو میباشند. مساحت جزیره 285 کیلومتر مربع و آب و هوای جزیره بسیارمطبوع است. مسافرین میتوانند از نور خورشید نهایت لذت را ببرند.البته در همه فصول بارندگی را دارا میباشد. آب و هوایی استوایی و با وجود جزیره بودنش از خود مالزی گرمتر میباشد.

اقتصاد

اقتصاد پنانگ بر بازرگانی استوار بود و در قدیم به تجارت ادویه سوماترا بستگی داشت. بازرگانان زیادی برای خرید پرنده و ماهی به این جزیره سفر میکردند. صنایع پنانگ لوازم یدکی خودرو، لوازم خانگی و صنایع الکترونیکی میباشد. بیشتر تجارت در تنگه مالاکا جنوب تایلند صورت میگرفت. صنعت توریسم بخش مهم فعالیت اقتصادی پنانگ را شامل میشود و در کرانه های شمالی جزیره هتلهایی احداث کرده اند، که استان را به مهمترین بخش جهانگردی تبدیل کرده است. سواحل زیبای پنانگ سواحل جادویی پنانگ

جاذبه های گردشگری پنانگ

اماکن دیدنی زیادی در این شهر وجود دارد. از جمله: جرج تاون، شهرک چینی، قلعه کورن والس، کلیسای سنت جورج، موزه و گالری هنری، معبد کوان ین تنگ، مسجد ملایو آچین، مسجد ایالتی، پارک ملی، باغ گیاهان ادویه استوایی، قصر پراناکان، معبد دارمیکا رامابورمس، خوکانگسی، مسجد کاپیتان کلینگ، معبد سری ماریامان، معبد بودانی وات چایا منگکا لارام، تپه پینانگ، معبد کک لکوکسی، مزرعه پروانه ها، باغ بوتانیک، معبد مار، پارک پرندگان. از جاذبه های دیگر این جزیره گذشتن از پل بزرگ پینانگ است که بلندترین پل آسیا میباشد، و همچنین سوارشدن بر کشتی تفریحی بر روی رودخانه خاطرات خوشی را در ذهن شما ثبت میکند. محلات پنانگ مالزی آثار تاریخی پنانگ

تاریخ پنانگ

قدیمی ترین اثر پیدا شده در مورد جزیره پنانگ به سده 4 برمیگردد. این جزیره از همان ابتدا توسط دریانوردان چینی ساخته شده بود و کتیبه دیگری در قسمت شرقی با زبان سانسکریت پیدا شد، که باز تاریخ آن به سده چهار برمیگردد. نام پنانگ از نام یک نوع میوه محلی گرفته شده، در زمانهای دور نام این جزیره جزیره نخست بود. اما بعدها تغییر نام داد. مرکز جزیره پنانگ شهر جرج تاون است که از شهرهای جذاب و تاریخی میباشد. چرا به آن جرج تاون مینامند؟ بدلیل این است که در سده 17 این جزیره مورد توجه انگلیسیها واقع شد، و سلطان کداه برای پیدا کردن متحدی قدرتمند در برابر سیام آنرا به افتخار جرج سوم پادشاه انگلستان جرج تاون نام نهاد. این شهر امروزه به جواهر شرق معروف گشته است. شهری که امروزه بسیار پر هیاهو است و مرکز تجاری و اداری کل جزیره به شمار می رود. بیشتر قسمت های شهر که اواخر سال 1800 تا اوایل قرن بیستم ساخته شدند، هنوز وجود دارند و از ویرانه های جنگ جهانی دوم و پیشرفت های سریع به دنبال استقلال یافتن مالزی، جان سالم بدر بردند. نه تنها ساختمان ها پابرجا ماندند، بلکه اماکنی هم که در آنها زندگی جریان داشت نیز از خطر ویرانی در امان مانده و به بزرگترین دارایی های شهر تبدیل شدند. همه این ها در قرار گرفتن نام شهر در بین اثار جهانی یونسکو در سال 2008 نقش بسیاری داشتند. تصویری قدیمی از پنانگ
منظره تپه پنانگ

تپه پنانگ

تپه پنانگ
تپه پنانگ تپه ایست که بخاطر قله های گرانیتی فراوانش مشهور گشته، ارتفاع تپه ۷۳۵ متر که از بالای تپه شاهد زیبایی شهر جرج تاون و پل پنانگ خواهید بود. برای رسیدن به این تپه قطارهایی کابلی نصب شده است و شما بعد از گذشتن از مسیر سرسبز تپه و البته عبور از منطقه ای با رطوبت و گرمای زیاد وارد مسیری با نسیم ملایم و مناظری شگرف میشوید. این تپه حدودا ۶ کیلومتر با مرکز شهر جرج تاون فاصله دارد. نام تپه پنانگ جندین تپه را پوشش می دهد که بلند ترین آنها در بخش غربی قرار گرفته است و ارتفاع آن حدودا ۸۳۳ متر است. این تپه ها به طور آشکاری خود را از مناطق کم ارتفاع اطرافشان جدا می کنند و امروزه مقصد گردشگری مهمی در پنانگ هستند. دسترسی به نوک تپه ها از طریق راه آهن تپه پنانگ ممکن است که اولین ایستگاه آن در کم ارتفاع ترین نقطه در ایر ایتام واقع شده است.

کاپیتان لایت، موسس جامعه پنانگ در سال ۱۷۸۸ برای نخستین بار راه اسب رویی را از آبشار باغ های گیاه شناسی پنانگ تا نوک تپه طرح ریزی کرد. او منطقه را برای کاشت توت فرنگی پاکسازی کرد و از آن زمان این نقطه به تپه ی توت فرنگی معروف شده است. به هر حال نام کلی این منطقه تپه ی پنانگ است، اما اسامی متفاوتی مانند تپه توت فرنگی برای قله های مختلف این مجموعه استفاده می شود. تپه ها به منطقه ی جذابی برای نیروهای استعماری بدل شد که به خاطر فرار از گرما و شیوع مالاریا به آنجا پناه می بردند. در نتیجه خانه های ییلاقی بسیاری برای کارکنان ارتش و دولت در آن منطقه ساخته شد.

تپه پنانگ در واقع توده ای گرانیتی و تپه شکل است و قسمت شمالی آن ارتفاع بیشتری دارد. این تپه ها به دلیل آب و هوای خنکشان به عنوان منطقه ای گردشگری خود را تثبیت کرده اند.

 

چشم انداز تپه پنانگ

 

MORE
دیواره قلعه کورنوالیس پنانگ

قلعه ی کورنوالیس پنانگ

قلعه کورنوالیس پنانگ
قلعه کورنوالیس پنانگ در قرن هجدهم توسط کمپانی بریتانیایی هند شرقی در شهر جرج تاون در پنانگ مالزی ساخته شد. این قلعه بزرگترین قلعه ی بدون آسیب مالزیست و هرگز در هیچ جنگی درگیر نبوده است. نام قلعه از نام ژنرال حاکم بنگال چارلز کورنوالیس گرفته اند که در جنگ های استقلال آمریکا نیز حضور داشته است. پیشینه قلعه جالب است. ابتدا کاپیتان فرانسیس لایت، در سال ۱۷۸۶ زمانی که حکومت پنانگ را از سلطان کداه در اختیار خود گرفت، فضایی ابتدایی با سازه های موقت بنا کرد. این سازه ها تنها ۳۸ متر مربع را تحت پوشش قرار می داد و هدف آن حفاظت از پنانگ در مقابل دزدان دریایی و کداه بود. کاپیتان لایت در سال ۱۷۹۴ فوت کرد. در سال ۱۸۰۴، بعد از جنگ های ناپلئون و در دوران حکومت کلنل فارکوهار در پنانگ کارگران مجرم هندی قلعه را با استفاده از آجر و سنگ بازسازی کردند. قلعه کورنوالیس در سال ۱۸۱۰، دوران حکومت نورمن مک آلیستر در پنانگ و با هزینه هشتاد هزار دلار کامل شد. خندقی به عرض ۹ متر و عمق ۲ متر مدتی آن را احاطه می کرد اما در سال ۱۹۲۰ به دلیل شیوع مالاریا مجبور شدند آن را پر کنند.

با اینکه قلعه در ابتدا به عنوان محلی نظامی ساخته شده بود، اما در طول سالها کارکرد آن بیشتر به عنوان مرکزی اداری بوده است. به طور مثال، در سال ۱۸۰۸، پیش از آنکه دادگاه افتتاح شود، قاضی دادگاه عالی پنانگ، سر ادموند استنلی، ابتدا در قلعه کورنوالیس مسکن داده شد.

اولین کلیسای قلعه در سال ۱۷۹۹ ساخته شد. توپ های قدیمی قلعه را زینت می دهند. بزرگترین آنها که به عنوان سری رامبای شناخته می شود، ابتدا در سال ۱۶۰۳ ساخته شد. کمپانی هلندی هند شرقی در سال ۱۶۰۶ آن را به سلطان جوهور هدیه داد. امروزه در قلعه آثار باستانی،پارک،مراکز آثار دستی و تئاتر هوای آزاد را شما خواهید دید .

توپ های قلعه کورنوالیس پنانگ

 

MORE
منظره تماشایی باغ ادویه پنانگ

باغ ادویه های استوایی پنانگ

باغ ادویه پنانگ
از جالب ترین جاذبه های پنانگ باغی است که به ادویه های استوایی اختصاص داده شده و در یک دره ۸ هکتاری در جلو ساحل واقع شده است. باغی از گیاهان گرمسیری کل دنیا که دارای بیش از ۱۰۰ نوع از ادویه ای استوایی و گل و گیاه بوته ای و دیگر گیاهان عجیب و غریب است. از نکات خوب این مجموعه این است که توضیحات در مورد گیاهان باغ را به ۷ زبان در اختیار توریستها قرار میدهد. باید به این نکته توجه کرد که مسیرهای پیاده روی کمی ناهموار است و بردن صندلی چرخدار و کالسکه بچه امکان پذیر نمیباشد. باغ در دره روبروی تنگه مالاکا واقع شده است.

باغ ادویه استوایی در پنانگ مالزی

MORE