توربین | بلاگتوربین | بلاگ
Forgot password?

کوالالامپور

"کوالالامپور در ضلع غربی خلیج مالزی شهر کوالالامپور واقع شده و مساحت آن 243 کیلومتر مربع است و جمعیت آن حدود 5/1 میلیون نفر است که قلب کشور مالزی بحساب می آید.مرکز اصلی بازرگانی،فعالیتهای اقتصادی و حمل و نقل و تکنولوژی و توریسم نیز میباشد.کوالالامپور به شهر رنگارنگ، شهر شب و نور و روشنایی،شهر برجهای دوقلو،شهرفروشگاه های دیدنی،شهری که بینظیر است و هم شهر خرید معروف شده است. کوالالامپور در قلب ايالت سلانگور واقع شده است. اين شهر در دامنه های کوهستانی قرار گرفته و كوه همه اطراف آن به جز قسمت شرقی را احاطه کرده است به همین دلیل است به کوالالامپور و مناطق مجاور آن كلانگ به معنی دره می گويند. از طرفی به علت اسقرار اين شهر در محل تلاقی رودخانه های کلانگ و گمباک به آن پايتخت گل آلود نيز میگويند.این شهر از هر کدام از شهرهای مهم آسیا رنگ و بویی به خود گرفته؛اما برج‌های پتروناس، جنگل‌ها و پارک‌های طبیعی و مراکز خرید بزرگ و متنوع، بیش از همه باعث شهرت این شهر شده است.در شهر کوالالامپور جنگلهای استوایی تو در توی بسیاری وجود دارد که در بافت طبیعی شهر با کوچه های باریک و برجهای عظیم و پر زرق وبرقش رنگ و بوی دیگری به آن داده است به همین دلیل به این شهر،شهر ماجراجویی می گویند.

آب و هوا

هوا در این شهر گرم و شرجی میباشد. کوالالامپور زیبا در شب کوالالامپور شهر زیبای مالزی

تاريخچه کوالالامپور

تاریخچه این شهر به زمانی برمیگردد که رجا عبدالله تصمیم به تجارت قلع در این منطقه میگیرد و از سال 1857 زندگی در آنجا آغاز میشود.از نقاط مختلفی از جمله چین به این منطقه وارد شدند تا قلع استخراج کنند و از آن زمان شهر به مرکز مهم تجاری تبدیل شد.

جاذبه های کوالالامپور

جاذبه های زیادی در این شهر وجود دارد که از جمله آنها آثار تاریخی و فرهنگی است که نظر شما را به سوی خود جلب میکند. غارهای باتوم در کوالالامپور مالزی
محیط جالب باغ پرندگان کوالالامپور

باغ پرندگان کوالالامپور

باغ پرندگان کوالالامپور
اولین و بزرگترین پارک پرنده در مالزی است که در سال ۱۹۹۱ در زمینی به مساحت هشت هکتار ساخته شده است. با وجود بیش از ۳۰۰ گونه از پرندگان مختلف جهان که ۱۵۰ گونه آن متعلق به مالزی است، این پارک یکی از جذاب ترین جاذبه های کوالالامپور است. بیش از ۳۰۰۰ پرنده با نظارت و دقت کامل در صد و پنجاه قفس در کنار یکدیگر رشد و تولید مثل میکنند. کلیه پرندگان داخل قلعه و دو مرغداری بزرگ نگهداری میشوند که شما میتوانید هنگام بازدید به آنها غذا بدهید. این بخش از پارک خصوصا برای کودکان جذابیت بسیاری دارد. پرندگان پارک از سایز کوچک تا بسیار بزرگ میباشند و بعضی از آنها از نوع مقلد هستند. پارک پرندگان کوالالامپور در بین دوستداران پرنده و مردم عادی محبوبیت بسیاری دارد که سالیانه بیش از دویست هزار نفر از آن بازدید می کنند.

این پارک بخشی از زمین باغ دریاچه شصت هکتاری است که در سال ۱۸۸۸ ساخته شده است. علاوه بر باغ پرندگان هشت و نیم هکتاری، که در سال ۱۹۹۱ ساخته شده است، باغ شامل بخش های دیگری نیز می باشد. از جمله این بخش ها یک دریاچه مصنوعی، بنای یادمان ملی، باغ پروانه های کوالالامپور، پارک گوزن ها، باغ ارکیده و ساختمان سابق پارلمان مالزی هستند. باغ پرندگان کوالالامپور یکی از بزرگترین باغ های پرندگان سرپوشیده در جهان است. تماشای پرندگان یکی از فعالیت های محبوب در باغ پرندگان کوالالامپور است. به خاطر زندگی گیاهی و جانوری غنی این پارک در میان افرادی که علاقمند به مطالعه پرندگان در محیط طبیعی شان هستند، شهرت بسیاری یافته است. از جمله این افراد، دانشمندانی هستند که به دنبال بررسی لانه پرنده ها هستند تا بتوانند الگوی رفتاری آنها را دریابند.

دیدن باغ پرندگان کوالالامپور برای بچه ها نیز می توانید بسیار جذاب باشد. آشنایی با این موجودات زیبا در محیط زندگی طبیعیشان فرصت خوبی برای بچه هاست.

پرندگان زیبا در باغ پرندگان کوالالامپور

MORE

ارتفاعات گنتینگ کوالالامپور

ارتفاعات گتینگ کوالالامپور

در قسمت شمالی کوالالامپور شهر بازی و ارتفاعات گنتینگ که از تفریحات و دیدنی مالزی است قرار دارد و دارای ۵ هتل از یک مجموعه ای با ۱۰۰۰۰ اتاق و پارکهایی در فضای باز و بسته میباشد و برای رفتن به این ارتفاعات از تله کابین باید استفاده کرد که ۳۸/۳ کیلومتر طول و سریعترین تله کابین آسیای جنوب شرقی میباشد.جاذبه های دیگری چون سیرک و نمایشگاه سنگ هم دارد.

تاریخچه ارتفاعات گنتینگ

این ایده از یک تپه واقع در نزدیکی کوالالامپور در طول یک سفر تجاری به ارتفاعات کامرون در سال ۱۹۶۴ به تان سری لیم گوه تونگ رخ داده است. او ایده اش را در حالی که با بهره گیری از هوای تازه و ترد از بالکن اتاق هتل خود مطرح کرده است. یک شرکت خصوصی به نام ارتفاعات گنتینگ برهاد در ۲۷ آوریل ۱۹۶۵ راه اندازی شد، با درگذشت تان سری حاجی محمد نوح بن عمر، تان سری سری لیم بطور موفقیت آمیزی به تایید برای انتقال مالکیت از ۱۲۰۰۰ جریب (۴۹۰۰ هکتار) و ۲۸۰۰ جریب (۱۱۰۰ هکتار) زمین از پاهانگ و دولت ایالتی سلانگور به ترتیب در بین سال های ۱۹۶۵ و ۱۹۷۰ حاصل کرده بود. یک ناهنجاری در طول اخذ مصوبات زمین اتفاق افتاده بود. در حالی که دولت پاهانگ به سرعت یک اجاره نامه ملک موروثی به تصویب رسانده بود، دولت سلانگور با اکراه اجاره ۹۹ ساله را تصویب کرده بود. در نتیجه، تان سری لیم گوه تونگ پس از آن منتری بسار از سلانگور، داتو هارون ادریس را ملاقات کرده بود و به او گفته بود که یک اجاره نامه ملک موروثی بیش از یک اجاره ۹۹ ساله امکان پذیر خواهد بود. در نهایت، دولت سلانگور برای اعطای اجاره ملک موروثی توافق کرده بود. در ۱۸ اوت سال ۱۹۶۵، تیم فنی و ساخت و ساز چهار سال را برای تکمیل جاده قابل دسترسی از گنتینگ سمپاه به نوک قله گونونگ از اولو کالی آغازکردند. در ۳۱ مارس سال ۱۹۶۹، اواخر YTM تانکو عبدالرحمان، اولین نخست وزیر مالزی سنگ بنای هتل شرکت پیونییر را گذاشت، همچنین جاده هایی را برای دسترسی به ارتفاعات گنتینگ تکمیل کرده بود. نخست وزیر تحت تاثیر بخش خصوصی، بدون کمک دولت قرار گرفته بود، رفت و آمد مکرر به کوه را برای مالزیایی ها لذتبخش ساخته بود؛ پس از آن یک مجوز بازی برای کمک به سرعت بخشیدن به توسعه این منطقه از راه دور پیشنهاد شد. در سال ۱۹۷۱، اولین هتل در ارتفاعات Genting با موفقیت به اتمام رسید و ارتفاعات هتل (اکنون با نام هتل پارک تم) نامگذاری شده بود. ارتفاعات گنتینگ همچنان به گسترش دادن هتل از ابتدای افتتاح در سال ۱۹۷۱ ادامه داده بود. توسعه منطقه با مراقبت های گرفته شده برای اطمینان از نگهداری از زیبایی های طبیعی از جنگل های حاره ای از منطقه ادامه داده بود. در سال ۱۹۹۷، ارتفاعات گنتینگ سیستم ماشین راه هوایی گنتینگ را که ۳٫۳۸ کیلومتر (۲٫۱۰ مایل) حمل و نقل به بالای تپه است را فراهم کرده بود. راه هوایی گنتینگ نیز به عنوان “سریعترین مونو کابل سیستم ماشین جهان” با حداکثر سرعت ۲۱٫۶ کیلومتر در ساعت (۱۳٫۴ مایل در ساعت) و “طولانی ترین کابل خودرو در مالزی و جنوب شرق آسیا شاید” شناخته شده است. در سال ۲۰۱۳، گنتینگ اعلام کرد که ۱۳۰۰ اتاق جدید برای گسترش رایج اولین هتل جهانی اضافه شده است.

نمایی دیگر از ارتفاعات گنتینگ کوالالامپور

جاذبه های ارتفاعات گنتینگ کوالالامپور

MORE
برج کوالالامپور در شب

برج کوالالامپور

برج کوالالامپور
برج کوالالامپور برجی مخابراتی است که در منطقه ای با نام بوکیت ناناس واقع شده است و از برجسته ترین ساختمانهای کشور مالزی است. این برج چهارمین برج مرتفع جهان میباشد. ارتفاع برج کوالالامپور ۴۲۱ متر می باشد. در این ارتفاع شما می توانید نمای شهر زیبای کوالالامپور را مشاهده کنید. ساخت این برج به منظور انجام کارهای مخابراتی بوده است. ساخت برج در اول مارس ۱۹۹۵ به اتمام رسیده است. برج کوالالامپور هفتمین برج بلند جهان است که در طبقه آخر خود، دارای رستوران گردانیست. علاوه بر نقش ارتباطی، برج به عنوان رصدخانه اسلامی نیز عمل می کند که به وسیله آن حلول ماه های رمضان، شوال و ذی الحجه را اعلام می کنند. بازدید عموم از این برج آزاد است و به راحتی می توان به قسمت های مختلف آن درسترسی داشت.

ساخت برج در اول اکتبر ۱۹۹۱ شروع شد و شامل سه فاز مجزا بود. امروزه برج آنتن های تلویزیونی و رادیویی متعددی را در خود جا داده است که شبکه های مختلفی را از نظر مخابراتی تامین می کنند. برج کوالالامپور در اول اکتبر ۱۹۹۶ توسط نخست وزیر مالزی ماهاتیر محمد افتتاح شد. در مراسم افتتاحیه سران برخی از کشورهای همسایه حضور داشتند. نکته جالب در مورد فضای داخلی برج کوالالامپور این است که در لابی همکف بالایی با گنبدهای شیشه ای پوشیده شده است که مانند الماس های درخشانی برق می زنند. این گنبدها به شکل مقرنس توسط هنرمندان اصفهانی در ایران طراحی و ساخته شده اند.

یکی از جذاب ترین نماهای شهر کوالالامپور و حتی کشور مالزی را می توان از مرتفع ترین قسمت برج کوالالامپور مشاهده کرد. کل شهر در زیر پای شماست و می توانید ادعا کنید که در یکی از بلند ترین مصنوعات بشری ایستاده اید. برج کوالالامپور نمادی از پیشرفت کشور مالزی و اقتصاد رو به رشد آن است.

نمایی از برج بلند کوالالامپور

 

MORE

پارک آبی سان وی لاگون کوالالامپور

پارک آبی سانوی لاگون کوالالامپور
این مجتمع به دلیل پارک آبی اش معروف میباشد که در سال ۱۹۹۳ باز شده و چندین بار رتبه ۱ را در جذب توریستها به خود اختصاص داده است.این مجتمع دارای چندین بخش میباشد از جمله پارک آبی (water park)،پارک سرگرمی(Amusement park)،پارک حیات وحش (wild life park)،در کنار آن پاساژی قرار دارد که مارکهای مشهور و معتبری عرضه میکند.همچنین میتوانید از طویل ترین پل عابر پیاده معلق در دنیا یا اولین باغ وحش تعاملی در آسیا و بزرگترین ساحل موج سواری نهایت استفاده و لذت را ببرید.بازیهایی چون pint ball،بانجی با طناب،کارتینگ،دوچرخه سواری،تئاتر ترسناک پونتیاناک از دیگر سرگرمیهای این مجموعه میباشند.

پارک آبی کوالالامپور مالزی سانوی لاگون

MORE
نمای زیبای میدان مردکا کوالالامپور

میدان مردکا کوالالامپور

میدان مردکا کوالالامپور
در این میدان میله ای قرار گرفته برای قرار دادن پرچم در آن که ارتفاعش به هزار متر میرسد و بلندترین میله دنیا میباشد و در این میدان استقلال مالزی را جشن گرفتند و پرچم انگلیس را پایین کشیدند و پرچم مالزی را برافراشتند.

تاریخچه
به معنای واقعی کلمه میدان استقلال، قبلا به عنوان باشگاه سلانگور پادانگ و یا به سادگی “پادانگ” شناخته شده بود و در اصل کریکت سبز از باشگاه سلانگور (در حال حاضر باشگاه سلطنتی سلانگور) بوده است. ساختمان سلطان عبدالصمد، که مشرف به میدان مردکا است، یکی از نشانه های مهم ساخته شده توسط انگلیسی ها است. طراحی شده توسط A. C . نورمن که توسط معمار هند مغول الهام گرفته شده بود، این ساختمان در سال ۱۸۹۷ تکمیل شده بود و دبیرخانه ایالت سلانگور و بعد از آن دیوان عالی کشور قبل از اینکه برای چند سال رها شود در آنجا قرار گرفته است. در حال حاضر خانه وزارت میراث، فرهنگ و هنر میباشد. میدان در مجاورت میدان مردکا رسما داتاران مردکا، در تاریخ ۱ ژانویه سال ۱۹۹۰ در پیوستگی دیدار مالزی سال ۱۹۹۰ تغییر نام داد. میدان مردکا خط شروع مسابقه شگفت انگیز آسیا ۱ بود. در ۳۱ اوت ۲۰۰۷، عبدالله احمد بداوی نخست وزیر فریاد زد: “مردکا! در جشن نیمه شب، جائیکه در آن هزاران نفر از مردمان مالزی ۵۰ سال همسایگی ملت را جشن گرفته بودند.

مجاورت میدان مردکا
اطراف میدان ساختمان های بسیاری از منافع تاریخی است. فقط در کنار میدان ساختمان سلطان عبدالصمد در حال حاضر دفتر وزارت اطلاعات، ارتباطات و فرهنگ مالزی است. روبروی میدان مجموعه معروف مجتمع باشگاه رویال سلانگور در سال ۱۸۸۴ به عنوان محل ملاقات برای اعضای عالی رتبه جامعه استعماری بریتانیا ساخته شده است. از سمت جنوب به موزه تاریخ ملی سابق که به عنوان خانه از یک مجموعه گسترده ای از آیتم های تاریخی است استفاده میشده است. مجموعه اخیرا به موزه نگارا نقل مکان کرده است. در کنار آن گالری شهر کوالالامپور است که داستانی از کوالالامپور از طریق مدل های مینیاتوری و مدل دیدنی شهر نمایش میدهد. در شمال کلیسای جامع کلیسای آنگلیکان سنت مری، که در حال حاضر قلمرو اسقف از غرب مالزی است. یک میله پرچم ۹۵ متری، یکی از بلندترین میله ها در جهان، با سطح مسطح، و با پلاک سنگ مرمر سیاه و سفید گرد نشانه گذاری شده است. آن میله در انتهای جنوبی میدان واقع شده است. نزدیک به آن نیز ایستگاه راه آهن اصلی کوالالامپور، که هنوز هم قابل استفاده میباشد قرار دارد. با این حال مرکز اصلی اخیرا در سال ۲۰۰۱ به KL Sentral نقل مکان کرد.

نمایی دیگر از میدان مردکا کوالالامپور

MORE
محله چینی های کوالالامپور در شب

محله چینی ها کوالالامپور

محله چینی ها کوالالامپور
از نقاط دیدنی مالزی مرکز خرید چاینا تاون میباشد که در خیابان پتالینگ از شلوغ ترین خیابانهای کوالالامپور واقع شده است این مرکز خرید ارزان قیمت ترین مکان است و دارای کالاهای بدلی از مارکهای معروف دنیا میباشد.از جمله اجناسی که در این بازار عرضه شده میتوان به انواع ساعتها،کیف،کفش،پوشاک اشاره کرد.رسمی که در این محله چینی ها وجود دارد چانه زدن است که ایرانیها استاد این کار میباشند و شما میتوانید برای خانواده از این بازار کادوهایی با قیمت مناسب خریداری کنید.

نمایی از محله چینی ها در کوالالامپور

MORE
نمایی از موزه ملی کوالالامپور

موزه ملی مالزی

موزه ملی مالزی کوالالامپور
موزه در دهه ۱۹۶۳ میلادی آغاز بکار کرد.این موزه صنایع و فرهنگ مالزی،تاریخ،هنر،اقتصاد را در معرض نمایش گذارده و بیشتر ویترین های داخل موزه به سیاستمدارهای مالایی و اشراف اختصاص دارد.دیدنی ترین بخش موزه قسمت فرهنگی آن است که از جمله آنها میتوان به گنج های کشتی های غرق شده اشاره کرد.ساختمان موزه تلفیقی از معماری سنتی و مدرن میباشد و بر روی ۲۶ ستون اصلی قرار دارد که ۱۳ عدد آنها در غرب و ۱۳ عدد بعدی در شرق واقع شده است که این عدد ۱۳ بیانگر ۱۳ استان مالزی میباشد.این موزه گالریهایی در طبقه اول و همکف دارد و در محوطه باز موزه نمایشگاهی از وسایل نقلیه را که مربوط به سیر تحولی از دوران گذشته تاکنون است را در معرض نمایش عموم گذارده است.

تصویری از بدنه موزه ملی کوالالامپور

MORE
مسجد زیبای نگارا کوالالامپور

مسجد نگارا کوالالامپور

مسجد نگارا کوالالامپور
مسجد ملی یا نگارا اصلی ترین قبله گاه مسلمانان در سال ۱۹۶۵ تاسیس و طراحی آن از مسجد مکه گرفته شده و این مسجد پنج هزار نمازگذار را در خود جا میدهد.مسات آن ۱۳ هکتار وگنبدی چتری شکل همراه با ۱۸ گوشه که عدد سیزده، ۱۳ ایالت مالزی و پنج رکن اصلی اسلام هستند.در چاینا تاون از طریق مناره هفتاد و چهار متری میتوانید صدای اذان را بشنوید برای مردمان غیر مسلمان این امکان وجود دارد که از مسجد بازدید کنند اما باید پوشش مناسب داشته باشند.در کنار این مسجد آرامگاه افراد مشهور مالزی وجود دارد.

مسجد زیبای نگارا کوالالامپور

MORE
پارک پروانه کوالالامپور

پارک پروانه کوالالامپور

فضای سبز پارک پروانه کوالالامپور
پارکی بینظیر که در آن بیشتر از ۶۰۰۰ پروانه از گونه های متعدد نگهداری میشود علاوه بر پروانه ها ۱۵۰۰۰ گل و گیاه فضای باغ را زیبا و جلوه خاصی به آن بخشیده اند. برخی پروانه ها به قدری بزرگ هستند که طیف رنگی آنها حالت رنگین کمان دارد و بسیار زیبا جلوه نمایی میکنند.بخشهایی شامل حشرات،هزارپا، و عنکبوت ها میباشد در آنجا شما میتوانید گالری از پروانه های خشک شده برای خود خریداری کنید.

پروانه زیبای پارک پروانه کوالالامپور

MORE
موجودات دریایی در آکواریوم کوالالامپور

آکواریوم کوالالامپور

آکواریوم کوالالامپور
از جاهای دیدنی شهر کوالالامپور میتوان به این آکواریوم اشاره کرد که ۵۰۰۰ نوع آبزیان منطقه حاره ای را در خود جا داده است. تونلی شیشه ای با طول نود متر که در نزدیکی برج پتروناس واقع شده و موجودات دریایی زیادی که وزن بعضی از آنها به دویست کیلوگرم هم میرسد. این آکواریوم در نوع خود در جهان بینظیر میباشد و شما در اینجا میتوانید انواع ماهی ها از جمله کوسه های ببری شنی،اسب های دریایی و ماهیهای مرجانی را مشاهده کنید.جاذبه های دیگری از جمله مارها و مارمولک ها و قورباغه های دارتی سمی در این آکواریوم محافظت میشوند.

آکواریوم زیبای کوالالامپور

MORE
غار باتو کوالالامپور

غار باتو کوالالامپور

غار زیبای باتو در کوالالامپور
غار باتو از مکانهای مقدس هندوها در مالزی است که دارای پله های زیاد و البته چشم اندازی بینظیر با یک مجسمه از الهه هندو و چند معبد در کنار آن میباشد. این مکان را یک آمریکایی در سال ۱۸۸۱ کشف کرد که حدود ۱۱ کیلومتر از شهر فاصله دارد. در گذشته بخشی از این مکان برای تفریح و بخشی دیگر برای امور سیاسی بوده است و برای مخفی کردن افراد استفاده می شده است. اما در حال حاضر مکان عبادت و تفریح هندوها محسوب میگردد. مجسمه ای که در آنجا واقع است، بزرگترین مجسمه دنیاست و غارهای واقع شده در این مکان از جنس آهک هستند. در آنجا برای مشاهده کردن میمونها از نزدیک میتوانید با بردن بادام زمینی و موز آنها را به سمت خود بکشانید.

غار باتو کوالالامپور

MORE
برج های پتروناس کوالالامپور

برج پتروناس کوالالامپور

دورنمایی از برج های پتروناس کوالالامپور
اولین چیزی که نظر شما را جلب میکند برجهای دوقلوی پتروناس با ۴۵۲ متر ارتفاع میباشد که سبک معماری آن اسلامی مدرن است و مقاومترین سازه جهان میباشد. در قسمت پایین این برج مرکز خرید سوریا واقع شده است.”معماری‌های خاص و منحصر به فرد اسلامی و یا میراث فرهنگی و تاریخی مالزی، بی شباهت به خواهرخوانده‌اش اصفهان نیست. مسجد جامع کوالالامپور در محل تلاقی دو رودخانه واقع شده و در حقیقت زادگاه شهر به شمار می‌رود که بی شباهت با اصفهان نیست”.

برج هاي دو قلوي پتروناس KLCC توسط معماری با نام سزار پلی آرژانتینی- آمریکایی طراحی شده و دارای هشتاد و هشت طبقه و این دو برج دوقلو توسط طبقه ۴۱ و ۴۲ با یک پل هوایی به هم ارتباط دارند این برجها متشکل از سالن ارکستر مالزی و مرکز خرید و گروه هنری میباشد.این برجها نماد شهر کوالالامپور و دفتر مرکزی شرکت ملی نفت و گاز است.دارای ۸۷ آسانسور میباشد و ارتفاع پل مرتبط کننده آنها از سطح زمین ۱۷۵ متر و طولش ۵۶ متر است.بنای ستاره‌ای هشت وجهی از کاشی‌های دوره اسلامی می‌آیند، پنج قسمت بنا از پنج رکن اسلام حکایت دارند و تاج برج‌ها نیز مناره‌های مساجد را به یاد می‌آورند.

برج پتروناس کوالالامپور از زاویه ای دیگر

MORE