توربین | بلاگتوربین | بلاگ
Forgot password?

ازمیر

ازمیر ترکیه ازمیر پس از استانبول و آنکارا سومین شهر بزرگ ترکیه و دومین بندر مهم این کشور می باشد که در ساحل دریای اژه قرار دارد. این شهر با ریشه های یونانی، ارمنی و یهودی خود متفاوت و لیبرال تر از دیگر شهرهای ترکیه است. ازمیر همچنین از مهم ترین جاذبه های توریستی کشور ترکیه به شمار می آید. سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل ماسه ای زیبا، آثار تاریخی از دوره‌های مختلف تاریخی همانند شهر افس، یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای باستانی در دنیا ،شهر باستانی ترووا و ... است که همه ساله تعداد کثیری توریست را به خود جلب مینماید. به خصوص در مدت جشنواره بین المللی هنر که در ژوئن و جولای رخ می دهد، بازدید کنندگان زیادی دارد. آب و هوای ازمیر مشابه آب و هوای چهارفصل ایران است. در تابستان ها به دلیل واقع بودن در کنار آب شرجی می شود و در زمستانها سرد است. پائیز متوسط و بهار آب و هوای عالی را دارد. ازمیر در شب

تاریخ ازمیر

شهر قدیمی ازمیر در عصر مفرغ، در منطقه فعلی بورنووا واقع شده‌است. در حفاریهای باستانشناسی تاریخ سکونت در این شهر به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد (قبل از تمدن تروا) می‌رسد. در حدود سال 1500 قبل از میلاد ، هیتی ها در آناتولی مرکزی این شهر را به تسخیر خود در آوردند. در هزاره اول قبل از میلاد ، ازمیر (سیمیرنا) نام داشت و از جمله مهم ترین شهر های ایونیایی ها بود.از نکات مهم این دوره سکونت هومر مورخ معروف در این ناحیه بوده است. اما عصر طلایی ازمیر نزدیک به یک قرن در فاصله سال های ۶۵۰ تا ۵۴۵ قبل از میلاد بوده که در این دوران تحت رهبری میلوتوس مناطق مصر، سوریه و لبنان تحت سیطره آنان در آمد. بعد از فتح ازمیر به دست پارسها در میانه قرن ششم قبل از میلاد این شهر رونق خود را از دست داد و تا مدتی نزدیک به دویست سال در حد روستایی کوچک باقی ماند. با سقوط پارس ها و سلطه ی یونانی ها به تدریج ازمیر جدیدی در دامنه های کادیفاله متولد شد و شهرهای تاریخی مهمی مانند اسکندریه و افس که شهرهای بسیار پرجمعیتی بودند، پا گرفتند. در اوایل دوره ی بیزانس عربها، سلجوقی ها و چند ملت دیگر برای تسخیر ازمیر جنگهایی داشتند که نهایتاً در سال ۶۷۲ میلادی اعراب ازمیر را فتح کردند. بین سالهای ۱۰۷۶ تا ۱۳۹۸ سلجوقیان، شوالیه‌های رودوس و مغولها بر سر این شهر با یکدیگر مبارزه می کردند. در سال 1402 ، امیر تیمور به ازمیر حمله کرد. پس از سال 1424 تا اوایل قرن بیستم،این شهر جزیی از سرزمین های امپراطوری عثمانی بود.پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری عثمانی ، یونانی ها مدعی مالکیت ازمیر شدند و بر طبق قرار دادی به نام قرارداد سورس که (تنظیم شده درسال 1920) ،اداره شهر به مدت پنج سال به دست یونانی ها افتاد. ازمیر از سال 1923 دوباره جزیی از ترکیه شد. تا قبل از تشکیل جمهوری ترکیه، اکثریت شهروندان این شهر یونانی بودند اما پس از کشتار ازمیر و مهاجرت اجباری یونانیان، ترک‌ها در اکثریت قرار گرفتند.   ازمیر زیبا در ترکیه بندر ازمیر ترکیه

کادیفه کاله ازمیر

کدیفه کاله ازمیر
کادیفه کاله ازمیر که در زمان اسکندر کبیر ساخته شده است، ویرانه هایی بازمانده از جداره های یک قلعه است. که چشم انداز بی نظیری را به خلیج ازمیر پیش روی بیننده می گذارد. کادیفه کاله ازمیر توسط یکی از سرداران اسکندر به نام لیسیماچوس هم به عنوان قصر و هم به عنوان دژ و حصار ساخته شده است. به کادیفه کاله قصر مخملی هم می گویند. آنچه این قلعه را دیدنی می کند، محل قرارگیری آن در شهر است.

با اینکه خود قلعه در محله ی خوبی نیست، اما بهترین چشم اندازه را به خلیج ازمیر و کل شهر دارد. اگر پیاده به قلعه می روید، باید بدانید که پله های بسیاری را باید بالا بروید تا به روی تپه برسید. در طول راه کادیفه کاله ازمیر سوپرمارکت هایی هستند که می توانید آب یا خوراکی های کوچکی را از آنها تهیه کنید. همزبان شدن با افراد محلی هم جذابیت های خاص خودش را دارد. بهترین زمان برای رفتن به کادیفه کاله ازمیر قبل از غروب آفتاب است. شما می توانید در حالی که استراحت می کنید، غروب زیبای آفتاب را ببینید، و شهر بزرگی را مشاهده کنید که در تاریکی فرو می رود. نگران برگشت هم نباشید، چون تاکسی های بسیاری در این منطقه با مبالغ پایین شما را به مقصدتان می رسانند.

ساختمان کادیفه کاله

در مقابل زیبایی هایی که موقعیت این قلعه روی تپه ایجاد می کند، باید گفت که خود بنا تا اندازه ای ناامید کننده است. قلعه در وضعیت بدی قرار دارد و در حال فرسودگی و از بین رفتن است. برخی از بازدید کنندگان ممکن است از دیدن آن ناامید شوند. همچنین در نزدیکی قلعه زنان دستفروش محلی محصولاتی را که خود تهیه کرده اند، می فروشند و شما می توانید به راحتی سوغاتی های محلی تهیه کنید. با دیدن کادیفه کاله ازمیر یکی از مهم ترین بخش های تاریخ ترکیه را می بینید.

زاویه ای از کادیفه کاله ازمیر

 

تصویر قدیمی از کادیفه کاله ازمیر

MORE

آگورا ازمیر

آگورا ازمیر
آگورا ازمیر که نام بازار هم میتوان بر آن گذاشت، در ازمیر و در محله ی ناماز گاه بنا شده است. قدمت این بناهای تاریخی به دوره ی اسکندر کبیر می رسد. این بنا در زلزله ی سال ۱۷۸ پس از میلاد تخریب شد ولی به فرمان مارکوس اریلیوس بازسازی شد. که آنچه امروز از آن به جا مانده، بنای بازسازی شده ی پس از زلزله است. بعدها در دوره ی اسلامی در ترکیه، یک گورستان مسلمانان در محوطه ی آگورا ازمیر اضافه شد. که هنوز می توان سنگ مزارهای آن گورستان را در محیط آگورا مشاهده کرد. ورودی مجموعه از قسمت جنوبی و از بلوار قاضی عثمان پاشا می باشد.

بخش عظیمی از جذابیت آگورا ازمیر به این دلیل است که برخلاف بسیاری از ویرانه های تاریخی در میان شهری مدرن قرار گرفته است. معمولا بقایای تاریخی دور از شهر های جدید قرار دارند، اما آگورای ازمیر از این قاعده مستثنی است. علاوه بر آن بسیاری از گردشگران این مکان را یکی از بهترین جاهای ازمیر برای گرفتن عکس یادگاری می دانند. یکی دیگر از مزایای قرار گیری آگورا در میان شهر رفت و آمد ساده و راحت به آن است. شما در به راحتی میتوانید این مکان را پیدا و از آن بازدید نمایید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در برخی از جاهای آگورا همچنان باستان شناسان در حال کند و کاو هستند و می توان به راحتی طرز کار آنها را مشاهده کرد. راهنمایان تور در آگورا به راحتی می توانند شما را در جریان زندگی روزمره ای که در دوران باستان وجود داشته، قرار دهند.

در نهایت آگورا ازمیر به عنوان بازمانده ای از دوران باستان می تواند درسهای بسیاری به بینندگانش بدهد. دیدن آن را نباید از دست داد، به خصوص که دسترسی به آن از محیط شهری راحت و بدون هیچ گونه اتلاف وقت است.

آگورا در میانه شهر ازمیر

MORE
تصویر زیبایی از برج ساعت ازمیر

برج ساعت ازمیر

برج ساعت ازمیر
یکی از معروف ترین تصاویری که از شهر ازمیر وجود دارد، متعلق به این مکان است. برج ساعت یا ساعت کولسی نماد شهر ازمیر است و همگان ازمیر را با تصویر این نقطه از شهر می شناسند. برج ساعت در مرکز شهر و در میدان کناک واقع شده است. شاید همین مرکزیت باعث شده است تا این برج به عنوان سمبل شهر شناخته شود. برج ساعت به عنوان هدیه از طرف ویلهلم دوم پادشاه آلمان به سلطان عبد الحمید به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاجگذاری اش در ۱۹۰۱ داده شده است و سبک آن متعلق به اواخر دوره ی عثمانی است.

برج ۲۵ متر ارتفاع دارد و در اطراف آن آبشارهای زیبایی قرار گرفته است. میدان کناک که برج در آن قرار گرفته است، یکی از شلوغ ترین میدان های شهری ازمیر است. درخشش نور پردازی های زیبای برج باعث شده است تا در شب زیبایی آن بیشتر به چشم بیاید. بسیاری از گردشگران دیدار برج در شب را توصیه می کنند و معتقدند که زیبایی باروک این برج در میان نورهای رنگارنگی که در شب آن را احاطه کرده اند، بیشتر به چشم می آید. از نظر بسیاری این برج اعتباری بیش از آنچه واقعا دارد، دریافت می کند. دلیل این مسئله شاید به خاطر این است که شهر ازمیر از میراث فرهنگی محدودی برخوردار است. گر چه زیبایی های این برج هم غیر قابل انکار است و سبک باروک آن تاثیر بسیار خوبی بر بیننده می گذارد.

برج ساعت ازمیر در شب

MORE
نمای زیبایی از آسانسور ازمیر

آسانسور ازمیر

محله ی قدیمی ازمیر به نام آسانسور که به عنوان محله یهودی ها هم شناخته می شود، از خانه های قدیمی بازسازی شده تشکیل شده است. داریو مورنو سکاقی آسانسوری است که توسط فردی به همین نام در قرن نوزدهم ساخته شده است. در قسمت بالایی به پیاده رویی می رسد که فرد را به سمت مرکز شهر هدایت می کند. آسانسور که در قرن ۱۹ توسط داریو مورنو ساخته شده ودر بالا به صورت پیاده رویی به طرف مرکز شهر است. این پیاده رو که ۵۱ متر ارتفاع دارد گذرگاهی میان خیابان بالایی و پایینی است. آسانسور در قسمت بالایی خود چشم انداز بی نظیری را به شهر در اختیار بیننده قرار می دهد.

محله جذاب آسانسور ازمیر

MORE
پرگامون ازمیر

پرگامون ازمیر

مجموعه تاریخی پرگامون ازمیر
پرگامون ازمیر کجاست؟ شهر برگاما در ۱۷۱ کیلومتری ازمیر قرار گرفته است که ویرانه های برج پرگامون در مجاورت است. پرگامون ازمیر از مهم ترین شهرهای باستانی است و زادگاه جالینوس طبیب بوده است. موزه ی باستان شناسی برگاما در مرکز برج آن قرار گرفته است. شهر پرگامون در قرن دوم پیش از میلاد و در هنگام اوج خود از باشکوه ترین شهرهای کناره دریای اژه بوده است.

بناهای پرگامون ازمیر

خرابه های کتابخانه پرگامون ازمیر در بالای شهر جدید برگاما، هچنان همگان را تحت تاثیر قرار می دهد. آن سوی کتابخانه، بنای با شکوهی با ستون های مرمری سفید رنگ درخشان اش قرار دارد که امروزه تا حدی بازسازی شده است. این بنا که تراجانیوم نام دارد،در دومین قرن پس از میلاد، به احترام امپراطورهای خداگونه آن زمان تراجان و هادریان ساخته شده بود. زیر معبد آتنا، تماشاخانه ای به نام کاوه آ قرار دارد، که در تو رفتگی دامنه ی کوه قرار گرفته است.

در کنار این بنا، محراب زئوس قرار دارد که در سال ۱۹۰ قبل از میلاد به منظور گرامیداشت شکست خوردن قوم گل ها به وسیله ی رومی ها ، ساخته شده است. این بنا زمانی با کتیبه ی جالب توجهی که مبارزه ی غول ها و خدایان را توصیف کرده بود، و همچنین نمونه های بی همتایی از تندیس های هلنی ، تزیین شده بود که امروزه در موزه ی پرگامون برلین قرار دارد.

در دشت پایین شفاخانه قرار دارد که یکی از مراکز پزشکی بسیار پیشرفته نه تنها در پرگامون ازمیر بلکه در کل جهان باستان بود. این بنا، به خدای طب یونانیان آسکلیپیوس اهدا شده بود، در این مکان، حمام داغ، تعبیر خواب، روان درمان های ابتدایی، ماساژ و بشکه های آب از چشمه ی مقدسی که تحت پرتوهای رادیواکتیو قرار داشتند، ارایه می شود. ورودی این بنا، در راستای خیابانی پر از درخت که به بخش پزشکی آن منتهی می شود قرار داشت. در این جا می توان آثار به جا مانده از کتابخانه، تیاتر و … را دید. در میانه ی میدان نیز، حوضچه ای است که چشمه ای مقدس در آن جوشیده است.

پرگامون ازمیر

ویرانه های پرگامون ازمیر

MORE