توربین | بلاگتوربین | بلاگ
Forgot password?

پکن

پکن در چین

پکن یا بیجینگ پایتخت جمهوری مردم چین و یکی از شهرهای پرجمعیت در دنیا میباشد. در سال 2013 جمعیت آن حدود 000/150/21 تخمین زده شد. این کلانشهر در شمال چین،به عنوان یک شهرداری تحت کنترل مستقیم با 16 حوزه شهری،برون شهری،روستائی میباشد. بیجینگ یا همان پکن به استثنای شهرداری تیانجین بوسیله استان هبی احاطه شده است. پکن دومین شهر چینی با جمعیت شهری بعد از شانگهای است و مرکز سیاسی،فرهنگی و آموزشی کشور است. این مکان مرکز فرماندهی بزرگترین شرکتهای دولتی،بزرگراه ملی،بزرگراه راه آهن،شبکه های سرعت بالای را آهن است. در پکن فرودگاهی وجود دارد که در جهان رتبه دوم شلوغترین ترافیک مسافربری را دارد. تاریخ شهر به سه هزار سال قبل برمیگردد. به عنوان چهار پایتخت بزرگ باستانی چین،پکن مرکز سیاسی کشور برای بیشتر از 8 قرن گذشته میباشد. پکن به خاطر قصرهای مجللش،معابد،پارکها،باغها،مقبره ها،دیوار و دروازه اش مشهور میباشد و گنجینه هنر و دانشگاه یک مرکز فرهنگ و هنر در چین محسوب میگردد. دانشنامه بریتانیکا اشاره میکند که چند شهرستان در جهان برای مدت طولانی به عنوان مقر سیاسی و مرکز فرهنگی از یک منطقه در چین بوده است. پکن دارای هفت میراث جهانی یونسکو میباشد: 1-شهر ممنوعه 2-معبد بهشت 3-قصر تابستانی 4-آرامگاه مینگ 5-چوکوتییِن 6-دیوار بزرگ 7-کانال بزرگ پکن سال 2008 میزبان بازیهای المپیک تابستان بوده و باز این شهر را برای بازیهای المپیک 2022 زمستانی انتخاب کرده اند که تنها شهری است که دو بار به عنوان میزبان انتخاب شده است. بخش های از پکن قدیم

آب و هوا در پکن

دارای آب و هوائی خشک،قاره ای مرطوب موسمی میباشد. تابستانهای گرم و مرطوب که منجر به بادهای موسمی شرق آسیا میشود و دارای زمستانهای سرد،بادی و خشک میباشد که اثر از گردباد هوائی گسترده سیبری را تحت تاثیر قرار میدهد.بهار میتواند شاهد وزیدن طوفانهای شن در فرم گوبی دزرت در سرتاسر استپ مغولستان همراه با گرمای سریع اما بطور کلی خشک باشد. پائیز مانند بهار باران کمی مشاهده میشود

ریشه شناسی پکن

بیش از 3000 سال گذشته پکن نامهای متعددی داشته است. نام بیجینگ که پایتخت شمالی معنا میدهد به شهری در طول سلسله مینگ در سال 1403 برمیگردد و املای انگلیسی بر پایه و اساس لاتین پین یین از دو شخصیت که در ماندارین استاندارد تلفظ میشود میباشد. املای انگلیسی قدیمی تر پکینگ، که در گویش چینی در بندر جنوبی شهر صحبت میشود برای اولین بار توسط تاجران اروپائی و مبلغان بازدید گردید. بخش هایی از پکن مدرن شهر زیبای پکن

تاریخ شهر پکن

در هزاره یک پیش از میلاد میگویند در این منطقه ناحیه ای قرار داشته با نام ( جی ) اما متاسفانه شهر جی بکلی نابود شده و تلاش برای یافتن این شهر باستانی بی نتیجه مانده است. در زمان سلسله خیان لیائو بود که پکن بوجود آمد. زمانی هم گوبلای خان این شهر را مقر حکومت خود قرار داد. در زمان مائوئیست ها بود که اعلام کردند پکن برای همیشه پایتخت باقی میماند و تغییری نمیکند. این شهر رشد سریعی را رو به مدرن شدن به چشم دیده است. شهر ممنوعه پکن  
میدان تیان آنمن پکن

میدان تیان‌ آنمن پکن

عکس هوایی از میدان تیان آنمن پکن

میدان تیان آنمن پکن میدانیست که نام آن معنای آرامش آسمان می دهد و بزرگترین میدان جهان است. این میدان در شهر پکن و در کشور چین واقع شده است. در این میدان عکسهای افراد مشهور متعددی از جمله مارکس، انگلس، لنین و استالین نگهداری می شده است. البته این سنت تا قبل از فوت مائو برقرار بوده. میدان تیان آنمن پکن وسعتی حدود ۴۴۰۰۰۰ متر مربع و سابقه تاریخی بسیار طولانی دارد. در کنار میدان بناهای تاریخی زیادی وجود دارد از جمله:
۱- کاخ های شهر ممنوعه
۲- پل های جین شوی
۳- دیوار سرخ مجلس چین
اولین بنائی که در میدان ساخته شده، دروازه ورودی بوده است که به تاریخ آن قرن ۱۵ میلادی برمی گردد. میدا تیان آنمن پکن قلب توریستی شهر است. در میدان مراسمهای خاص و مختلفی اجرا میشود. هر روزه در این میدان پرچم کشور چین را به اهتزار در آورده می شود. همچنین به یاد سربازان گمنام ملی چین بنائی را در میدان ساخته اند. میدان تیان آنمن همانند میدان نقش جهان اصفهان و میدان سرخ روسیه مستطیل شکل می باشد. دروازه ای به نام دروازه بهشت در سمت شمال این میدان قرار دارد. این میدان ورودی به کاخ شهر ممنوعه میباشد. که محل استقرار پانصد ساله حکومت امپراطورهای چین است. در قسمت جنوبی این میدان برج دیده بانی قرار دارد. در بخش بالای برج سوراخهایی است که برای تیراندازی استفاده می شده است. دور تا دور میدان تیان آنمن هم خندقی قرار داشته است که برای محافظت بیشتر ساخته شده بوده است. زمانی این میدان بر سر زبانها افتاد که دولت چین اقدام به کشتار دانشجویان مخالف حکومت با شدیدترین خشونت ها اقدام کرد.

میدان تیان آنمن پکن مهم ترین نقطه توریستی شهر پکن و کشور چین است. علاوه بر بناهای تاریخی مهم در اطراف آن، محوطه میدان جایگاه اتفاقات تاریخی مهمی بوده است که آن را جاودانه می کنند.

تصویری از میدان تیان آنمن پکن

MORE

معبد آسمان پکن

معبد آسمان پکن
معبد آسمان پکن بنای زیبای شهر پکن در چین است. بنایی با مساحت بسیار زیاد که به دوران مینگ تعلق داشته و در آنزمان برای قربانی کردن برای خداوندگار خود از آن استفاده میکردند. امپراطوران چین بدلیل اعتقاداتی که داشتند، جسارت اینکه محل اقامت خود را بزرگتر از این محل بسازند نداشتند. در خود این بنا قسمتی وجود دارد با نام دیوار انعکاس که با صحبت کردن در کنار آن شخص دیگر در سمت دیگر دیوار صدا را خواهد شنید مانند همان تکنیکی که در عالی قاپو در اصفهان بکار برده شده است. محیط دیوار ۱۹۳ متر میباشد. معبد در قرن ۱۴ ساخته شده است و در فاصله کمی نسبت به شهر ممنوعه پکن واقع شده است. این معبد جزو شگفت انگیزترین معابد دنیا محسوب میگردد. جذابیت کاخ بدلیل این است که آنرا از چوب و آجر ساخته اند و در اطرافش صد هزار اصله درخت کاشته اند. امپراطور در روزهای بخصوصی از معبد برای دعا استفاده میکرده اند. امپراطور زمان های مختلفی برای دعا به معبد آسمان پکن می آمده است که از آن جمله می توان به دعا برای زمینهای کشاورزی، تولد خود امپراطور و نیایش پروردگار اشاره کرد. در ساخت این معبد چینی که از چوب آنرا بنا کرده اند، هیچگونه میخی استفاده نشده است. معبد دو بخش دارد:
۱- بیرونی
۲- درونی
که البته معماری اصلیش در بخش قسمت درونی قرار دارد. چهار ستون در داخل معبد است که نمایانگر چهار فصل سال میباشد. آجرهای زرد رنگی در خاندانشان نماد امپراطور میباشد. اما هنرمندان در ساخت بنا از رنگ آبی که به آسمان اشاره دارد استفاده میکنند. این بنا در فهرست یونسکو به عنوان یک میراث تاریخی ثبت شده است. فضای اطراف معبد به دیده شدن بیشتر آن کمک بسیاری می کند. هنگامی که در محوطه معبد قرار می گیرید، جشم شما تنها بنای معبد را می بیند که به زیبایی در جای خود قرار گرفته است.

معبد زیبای آسمان پکن

MORE

شهر ممنوعه پکن

شهر ممنوعه پکن
شهر ممنوعه کاخ سلطنتی چین از سلسله مینگ تا اواخر سلسله چینگ بود. ( ۱۴۲۰- ۱۹۱۲ ) این شهر در مرکز از پکن چین واقع شده و خانه کاخ موزه خوانده میشود. در سالهای قبل این مکان به عنوان خانه امپراطور و خانواده اش و همچنین مرکز تشریفاتی و سیاسی دولت چین استفاده می شده است. مساحت این مکان هفتاد و دو هکتار و نهصد و هشتاد ساختمان را در خود جای داده است. در این ساختمانها شما میتوانید معماری سنتی و فرهنگهای تغییر کرده در دوره های مختلف را در آنجا ببینید. در سال ۱۹۸۷ بود که این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. همچنین شهر ممنوعه پکن جزو آثار چوبی حفظ شده در دنیا میباشد. موزه شامل آثار هنری و باستانی و بخشی از موزه در حال حاضر در تایپه واقع شده است. این بخش در جنگ جهانی داخلی چین جدا گردید.

در زبان انگلیسی این شهر Forbidden City خوانده میشود که از واژه زیین چنگ گرفته شده است. نام زیجین چنگ یک نام با اهمیت زیاد میباشد. زی یا ارغوانی اشاره به ستاره شمالی دارد که در چین باستان ستاره زیوای خوانده می شده است. کسی اجازه ورود به شهر ممنوعه را نداشت. در گذر زمان این کاخ ها تخریب یا آتش گرفته که آنرا مرمت و بازسازی کرده اند. دور تادور شهر ممنوعه خندقی برای محافظت از امپراطور و خانواده اش درست کرده بودند. طول خندق ۳۸۰۰ و عرض آن ۵۲ متر میباشد. شهر ممنوعه دارای دو بخش داخلی و خارجی میباشد. این شهر دارای بخشهایی مثل دروازه نیمروز، معبد پاگودا، دروازه آرامش بهشتی، کاخ باوهه، مجسمه برنزی اژدها و چندین بنای مهم دیگر میباشد.

شهر ممنوعه از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری چین است. فضای تاریخی حاکم بر مجموعه و جذابیت زندگی امپراطوران چین باعث شده است تا گردشگران بسیاری به این نقطه از دنیا سرازیر شوند. دیدن این مجموعه می تواند خاطره ای فراموش نشدنی را برای هر کسی رقم بزند.

مجموعه شهر ممنوعه پکن

MORE