توربین | بلاگتوربین | بلاگ
Forgot password?

باکو

َشهر باکو پایتخت و بزرگترین شهر آذربایجان میباشد و حدود 28 متر یعنی 92 فوت پایین تر از سطح دریا واقع شده است.شهر از دو قسمت تشکیل شده است:1-منطقه مرکز شهر و2 - شهر داخلی قدیمی. در شروع سال 2009 جمعیت باکو بیش از 2 میلیون نفر تخمین زده شد.به طور رسمی حدود 25% از ساکنان کشور در منطقه متروپولیتن باکو زندگی میکنند.باکو به 11 منطقه اداری و 48 شهرستان تقسیم شده است.در میان آنها شهرستانهایی هستند که بر روی جزایری در باکو بی و شهر از صخره های روغنی بر روی استیلتز در 60 کیلومتری دورتر از باکو در دریای خزر ساخته شده اند.در سال 2000 بود که شهرهای داخلی باکو در امتداد با قصر شیروانشاه و برج دوشیزه ( میدن ) در سازمان جهانی یونسکو ثبت گردید.بر طبق رتبه بندی لونلی پلنت باکو جزو ده مقصد گردشگری برای شب زنده داریهای شبانه میباشد.شهر باکو مرکز علمی ،فرهنگی و صنعتی آذربایجان میباشد.بیشتر موسسه های آذربایجانی قابل ملاحظه دفاتر مرکزی دارند شامل سوکار میشوند، یکی از 100 شرکت برتر دنیا و دیگران.در سالهای اخیر باکو به عنوان یک محل برگزاری مهم برای حوادث بین المللی شده است.باکو میزبان پنجاه و هفتمین مسابقه آهنگ یوروویژن در سال 2012 و همچنین میزبان بازیهای 2015 اروپا و میزبان جایزه بزرگ 2016 خواهد بود.شهر بدلیل بادهای سختش مشهور گشته است.نام مستعار شهر هم به شهر بادها شهرت یافته است.نام باکو از نامهای قدیمی فارسی از شهر بادکوبه مشتق شده است. معنای بادکوبه به معنای شهر باد زدن میباشد.در عوض شهر به دلیل بادهای سختش و طوفانهای برفی زمستانی سختش معروف گشته است.یک احتمال ضعیف وجود دارد که میگویند نام شهر از نام باغ کوی BAGHKUY یعنی شهر خدا گرفته شده است.نام باغ کوی ممکن است با بغداد ( یعنی خدا داد) مقایسه شود. منابع عربی به شهر با عنوان باکوخ،باکویا و باکویه اشاره دارند که بنظر میرسد که از نام فارسی گرفته شده است.فرضیات مختلف گوناگون پیشنهاد داده بودند که از نام باکو به یک دستور سیاسی داده شده ریشه شناسی کنند.طبق گفته های آ.حسین زاده و لوپاتینسکی باکو از کلمه ترکی برای تپه مشتق شده است.متخصصین تاریخ قفقازی همچنین نام باکو را از کلمه تپه گرفته اند اما نه در زبان ترکی بلکه در زبان لک. چشم اندازی به شهر باکو  

موقعیت جغرافیائی باکو

باکو در ساحل غربی دریای خزر واقع شده است.در مجاورت شهر کو های آتشفشانی گلی زیادی وجود دارد از جمله: (KEYRAKI, BOGKH-BOGKHA, LOKBATAN) و همچنین دریاچه های نمک (BOYUKSHOR, KHODASAN)

آب و هوای باکو

در باکو آب و هوا نیمه خشک و معتدل با تابستانهای گرم و خشک و زمستان سرد و کمی مرطوب و در طول سال بادهای قوی در حال وزیدن میباشد.با این حال برخلاف دیگر شهرها با این آب و هوا باکو بنظر نمیرسد که تابستانهای بینهایت داغ را تجربه کند.در باکو باد سرد شمالی خزری و باد جنوبی گیلایار در همه فصول نومنه هستند و در حال وزیدن میباشند.

جمعیت شناسی باکو

تا سال 1988 جمعیت های زیادی از ارمنی ها ،یهودی ها،روسی ها در باکو زندگی میکردند که دارای تنوع فرهنگی زیادی بودند که با موسیقی،ادبیات،معماری و.... آنرا به تاریخ باکو اضاف کردند.

مذهب باکو

دین زرتشت در آذربایجان تاریخچه طولانی دارد.چشم انداز شهری از باکو بوسیله جوامع مختلفی شکل گرفته است.اکثریت مردم در باکو مسلمان و شیعه میباشند.بعد از ایران دومین کشوری که درصد بالائی از شیعه را به خود اختصاص داده جمهوری آذربایجان میباشد.مسجدهای قابل توجه شهر عبارتند از مسجد جامع،مسجد بیبی هیبت،مسجد محمد و مسجد تازا پیر . آنجا ادیان دیگری در میان گروه های نژادی مختلف داخل کشور وجود دارند.جمهوری آذربایجان یک دولت سکولار است و آزادی مذهبی را تضمین میکند.اقلیت های مذهبی شامل مسیحیان ارتودکس روسی،کاتولیک های لبانتینز،مسیحیان ارتودکس گرجستانی،لوترانس،یهودیان اشکنازی و مسلمانهای صوفی میشوند. برج های معروف باکو

تاریخ باکو

قدمت باکو

حدود 100 هزار سال پیش قلمرو مدرن باکو و آبشرون دشتی بی درخت و بدون هیچ گونه جانوری بود.ردپای بشر در این مکان به عصر سنگ برمیگردد و همچنین از عصر برنج صخره های کشف شده ای نزدیک باییل و پیکره ماهی کوچک ساخته شده از برنج در قلمرو شهر قدیمی کشف شده است.در منطقه ای نزدیک نارداران در مکانی که امید گایا نامیده میشودرصدخانه ماقبل از تاریخ کشف شده بودند. جائیکه بر روی صخره ها تصویری از آفتاب و صور فلکی های گوناگونی با هم کنده کاری شده بود.بیشتر اکتشافات باستان شناسی حکایت از ساکنین ماقبل تاریخ،معبدهای بومی،مجسمه ها و دیگر محصولات مصنوعی داخل قلمرو از شهر مدرن و اطراف آنرا میدهد.در قرن نخست رومی ها دو کمپینگ قفقازی سازماندهی کردند و به باکو رسیدند. نزدیک شهر در گوبوستان کتیبه هایی رومی که تاریخشان به 84 تا 96 میلادی میرسد کشف شد.این کتیبه جزو اولین دست نوشته هایی است که در مورد باکو کشف شد. مناطق تاریخ باکو

ظهور شیروانشاه و عصر صفوی

در طول قرن 8 باکو قلمرو شیروانشاه بود.در زمان این شاه باکو و باقی از آذربایجان تحت تاثیر زیادی قرار گرفت و مناطق دیدنی زیادی در این دوران ساخته شد از جمله برج دوشیزه،برج رامانا،قلعه نارداران،قلعه شاگان،قلعه مارداکان،قلعه روند و همچنین قلعه مشهور ساباییل بر روی جزیره بی باکو واقع شده است.دیواره های شهر باکو دوباره بازسازی و محکم شده اند.در اوایل قرن 16 بود که بدلیل موقعیت استراتژیک و ثروت باکو شهرهای همسایه به این شهر جذب شدند و در دو قرن اخیر تحت حکومت قراقویونلو و آق قویونلو قرار گرفتند.پس از سقوط آق قویونلو سلسه صفوی تشکیل و در سال 1501 باکو در اختیار شاه ایران قرار گرفت و آنرا قسمتی از امپراطوریش ساخت.خانه شروان کسی که بر باکو از قرن 9 حکمرانی میکرد در دوران حکومت صفوی خاموش گردید.در این زمان شهر با دیوارهائی محصور گردید کهد از یک طرف با دریا و از طرف دیگر بوسیله یک سنگر گسترده ای بر روی زمین محافظت میشدند.در سال 1540 باکو بوسیله نیروهای صفوی که مدت کوتاهی توسط عثمانی ها اشغال شده بود تسخیر گردید (جنگ چالدران) بناهای قدیمی در باکو

برج مایدن باکو

برج مایدن باکو
برج مایدن باکو که به عنوان گیزگلعسی هم شناخته می شود، در بخش قدیم شهر باکو، در آذربایجان قرار گرفته است. این برج در قرن دوازدهم به عنوان بخشی از شهر محصور ساخته شده است. این بنا به همراه کاخ شیروان شاه، که به قرن پانزدهم برمی گردد، مجموعه ی تاریخی بناهایی را تشکیل می دهند که در سال ۲۰۰۱ در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شدند. اهمیت تاریخی این بنا در آذربایجان به قدریست که تصاویر آن را می توان در پول رایج کشور و تمبرهای پستی پیدا کرد.
برج مایدن باکو امروزه میزبان موزه است که نشانگر داستان تاریخی تحول شهر باکو از آغاز تا به امروز است. همچنین گیفت شاپی در بخشی از برج وجود دارد. چشم انداز بام برج به کوچه های اطراف و مناره های شهر قدیم، بلوار باکو و بخش هایی از خلیج باکو است. در سالهای اخیر مشعل بالای بام در شب های نوروز روشن می شود و منظره ی بی نظیری را به نمایش می گذارد. در نتیجه عقب نشینی دریا از خط ساحلی دریای خزر، نواری از زمین در دسترس قرار گرفت. این زمین ها در بین قرن های ۹ تا ۱۵ توسعه یافتند و در همین زمان دیوارهای شهر قدیم، قلعه و استحکامات برج مایدن ساخته شدند.
چندین توضیح برای نام برج وجود دارد که برجسته ترین آنها، افسانه ی مایدن ( گفته می شود که دختر خان باکو بوده است) است که خود را از بالای برج به موجهای پایین انداخته و از دنیا رفته است. در برخی منابع گفته اند که او خواهر خان بوده است که توسط برادرش زندانی شده و برای فرار از زندانش، خود را از بالای قلعه به پایین پرتاب کرده است. برج مایدن باکو که یکی از برجسته ترین بناهای این شهر است، بر روی بنیانی از صخره ها ساخته شده است و تاثیرات معماری ایرانی، عثمانی و عربی در آن مشهود است.

برج مایدن باکو در شهر قدیم

MORE
باکو در پس زمینه کاخ شیروان شاه

کاخ شیروان شاه باکو

کاخ شیروان شاه باکو
کاخ شیروان شاه باکو، یکی از باشکوه ترین بناهای این شهر است. این اثر، بینظیرترین اثر معماری در شهر باکو میباشد که بدستور سلسله شیروان شاه در سال ۱۴۱۱ ساخته شد. این کاخ چندین بخش مختلف دارد که مخزن آب، ساختمان اصلی قصر، چنبره دفن، مسجد شاه با یک مناره، مقبره سید یحیی باکوئی، دروازه مراد و باقی حمام خانه قسمتهایی از آن هستند. کاخ شیروان شاه باکو ساختمانی با ۵۰ بعد متفاوت و سه راه پله تو در تو و باریک که بعد از اشغال باکو توسط نیروهای صفوی در سال ۱۵۰۱ در طول چندین قرن متمادی این محل متروکه ماند و رو به فراموشی سپرده شد و حتی قسمتهای اعظمی از آن نابود گردید. در سال ۱۹۶۴ بود که این مکان به موزه مبدل شد و سعی بر مرمت و یازسازی آن آغاز شد. معماری اسلامی در این موزه قابل شهود است و هنر ظریف معمار کاخ را به خوبی نشان میدهد.

این کاخ قرن پانزدهمی، که توسط یونسکو “یکی از مرواریدهای معماری آذربایجان” نامیده شده است، به همراه برج مایدن، مهمترین بناهای آذربایجان هستند که در لیست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته اند. ساخت ساختمان اصلی کاخ در سال ۱۴۱۱ توسط ابراهیم خان اول شیروان شاه شروع شد. ساختمان دو طبقه ای که که بیش از خط و اندازه ساختار آن را تشکیل داده اند و طبقات توسط سه پلکان مارپیچ به هم متصل می شوند. مجموعه کاخ شیروان شاه شامل مدخل شرفی است که دروازه سلطان مراد نامیده می شود. این دروازه بعدها در دوره ی عثمانی ها در دیوارهای بیرونی دژ به ساختار قلعه اضافه شده است. حمام کاخ یکی دیگر از فسمت های جالب آن است که در سال ۱۹۳۹ کشف شد و تاریخ آن را متعلق به قرن هفدهم می دانند. حفاری ها نشان دادند که این حمام فضای بسیار بزرگی با ۲۶ اتاق داشته است. نیمی از فضای حمام در زیر زمین بوده است تا گرما را در زمستان و خنکی را در تابستان تامین کند.

اگر از باکو دیدار می کنید، دیدن این کاخ، مروارید معماری آذربایجان را از دست ندهید.

مجموعه کاخ شیروان شاه در باکو

 

تصویر زیبایی از کاخ شیروان شاه باکو

MORE

مرتب سازی بر اساس:

تور ارزان باکو
هر نفر640000تومان
تور ارزان باکو همانند هر جای دیگری اولین چیزی است که مسافران به این شهر جستجو می کنند. تور باکو
تور باکو
هر نفر1000000تومان
تور باکو سفر به سرزمینی است که امروزه جمهوری آذربایجان نام دارد. سرزمینی که در گذشته ای نه چندان دور
بهترین تور باکو ارزان
هر نفر640000تومان
تور باکو ارزان عبارت بسیار وسوسه انگیزی است که هر انسان سفر دوستی را به دیدن این شهر عجیب ترغیب
تور لحظه آخری باکو زیبا 20% تخفیف
هر نفر740000تومان
تور لحظه آخری باکو این فرصت را در اختیار علاقمندان به سفر قرار می دهد که با هزینه مناسبی به
قیمت تور باکو ارزان 10% تخفیف
هر نفر1480000تومان
قیمت تور باکو به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر همسایه بالا نیست. تور باکو با توجه به مسیر سفر و