توربین | بلاگتوربین | بلاگ
Forgot password?

آلانیا

شهری توریستی در ترکیه که همیشه به عنوان دژی محکم بشمار میرفته و از شمال به کوه های توروس،از جنوب به دریای مدیترانه،از شرق به قاضی پاشا،از غرب به ماناوگات و سیده منتهی میشود.آلانیا در 135 کیلومتری آنتالیا قرار دارد. جمعیت آلانیا دویست و شصت و چهار هزار نفر است که از این تعداد صد و پنجاه هزار نفر در مرکز شهر و بقیه در مناطق اطراف شهر زندگی می کنند.از جمعیت مرکز شهر تقریبا نیمی اروپایی هستند.در طول تابستانن جمعیت شهر به 1.5 میلیون نفر افزایش می یابد.بیشترین توریست هایی که از آلانیا دیدن می کنند, از آلمان , دانمارک , کشورهای اسکاندیناوی و روسیه هستند. مساحت این شهر حدود 51/1،598 کیلومتر مربع میباشد.  

آلانیا ترکیه در شب آب و هوا

آلانیا دارای تابستان گرم با آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای و زمستان‌های بارانی و مرطوب است.این شهر در حوزه مدیترانه‚( که بیشتر باران آن در طول فصل زمستان می‌بارد و تابستان‌های طولانی و گرم و خشک از خودد به جا می‌گذارد) قرار دارد که باعث می‌شود که توریستهای آلانیا از شعار "جایی که خورشید لبخند می‌زند" برای معرفی شهر استفاده کنند. حضور رشته کوه‌های توروس در مجاورت دریا باعث ایجاد مه می‌شود که به نوبهٔ خود رنگین کمان‌های قابل مشاهده را در بسیاری از صبح‌ها ایجاد کند. به دلیل هوای معتدل مدیترانه‌ای آلانیا، بارش برف در این شهر ممکن نیست اما به دلیل ارتفاع بالای کوه‌های توروس در فصل زمستان منظرهٔ جالب پوشیده شدن کوه‌های توروس از برف در روزهای گرم آلانیا از شهر دیده می‌شود. طبیعت آلانیا ترکیه

تاریخ آلانیا

آثار به جا مانده از سلطان کیقباد مانند برج قرمز،کارخانه کشتی سازی و قلعه آلانیا از جمله نقاط دیدنی و تاریخی آلانیا محسوب میشود.قلعه سلجوقی که در سده 13میلادی ساخته شده،مانند تاجی بر سر شبه ‌جزیره آلانیا قرار دارد همچنین قلعه ۸ ضلعی و تاریخی قلعه دختر نیز از مکان‌های دیدنی آلانیا است. نام این شهر در طول قرن ها چندین بار تغییر کرده است و در زبان یونانی ولاتین به معنای شهر برآمده مشهور گشته است. مناظر زیبای آلانیای ترکیه
نمای زیبای برج قرمز آلانیا

برج قرمز آلانیا

برج قرمز آلانیا

برج قرمز آلانیا

برج قرمز آلانیا برجی تاریخی در شهر آلانیای ترکیه است که ساختمان آن به عنوان نماد شهر آلانیا شناخته می شود. تصویر این بنای قدیمی حتی در پرچم شهر نیز بکار رفته است. ساخت ساختمان برج قرمز در دوران سلطنت سلطان سلجوقی علاالدین کیقباد اول شروع شد و در سال ۱۲۲۶ به پایان رسید. نام برج از آجرهای به کار رفته در ساختن آن گرفته شده است که رنگ قرمز زیبایی دارند. برج قرمز آلانیا به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های معماری نظامی از قرون وسطی به جا مانده است. علاوه بر آن بهترین ساختمان حفاظت شده از دوره سلجوقی در شهر آلانیا میباشد که شکل اولیه خود را تا حدود زیادی حفظ کرده است. مانند بسیاری از ساختمان‌های واقع در شهر، در بالای برج قرمز پرچم ترکیه به اهتزاز درامده است.

ساختمان برج قرمز آلانیا

بسیاری از گردشگران برج قرمز آلانیا از تعداد زیاد پله ها و شیب تند آنها در راه رسیدن به بالاترین نقطه برج شکایت می کنند، اما همه موافق این نکته هستند که چشم انداز برج به شهر و ساحل زیبای آن ارزش سختی راه را دارد. برج شاید چندان بلند به نظر نرسد، اما موقعیت قرار گیری آن باعث شده تا ویوی بی نظیر آن گردشگران بسیاری را به خود جلب کند. فضای داخلی قلعه چیز خاصی برای عرضه ندارد، گرچه علاقمندان به تاریخ این قسمت را هم بسیار جالب خواهند یافت. در برخی نقاط کمبود توضیحات به زبان های دیگر حس می شود.

بلیط ورودی به برج نسبتا ارزان است و به راحتی می توان آن را در محل تهی کرد. برج قرمز آلانیا قرن سیزدهمی شاید به نظر بسیاری از افراد شکل ساده ای داشته باشد، اما آچرهای قرمز رنگ و زیبای آن و همچنین سبک سلجوقی بی نظیر آن باعث شده اند تا بسیار بیش از فرمش تاثیرگذار باشد. حضور برج کل شهر را تحت تاثیر قرار داده است.

برج قرمز در کنار بندر آلانیا

MORE
موزه باستان شناسی آلانیا

موزه باستان شناسی آلانیا

 

ورودی موزه باستان شناسی آلانیا

موزه باستان شناسی آلانیا

در این موزه آثار باستانی متعلق به سالهای ۶۲۵ قبل ازمیلاد، آثار برنزی و نگاره هایی به زبان فنیقی، آثار مرمری،سرامیکی،شیشه ای و موزاییک متعلق به رومی های دوره بیزانس)سده ۵ تا ۷ قبل از میلادمسیح(،نگاره های سفالین به زبان کارامان وهمچنین آثار مختلف دوره کلاسیک ، رم ، بیزانس ، سلجوقی ، عثمانی ونهایتا دوره جمهوری در معرض نمایش میباشد.در سالن مردم شناسی،آثار هنری،لوازم خانه،سلاحها،کارهای دستی ، جواهرات ، بشقابها و تاوه ها و آثار کشف شده از اطراف آلانیا مربوط به ترکهای مسلمان قرار دارد.جهت معرفی زندگی مردم بومی آلانیا، یک خانه با چیدمان آلانیایی بصورت نمادین در معرض نمایش میباشد و از بهترین اماکن دیدنی آلانیا به حساب می آید.

فضای داخلی موزه باستان شناسی آلانیا

MORE
قلعه آلانیا ترکیه

قلعهٔ آلانیا

قلعهٔ آلانیا

قلعه آلانیا نمادی از این شهر است. در جنوب شهر آلانیا در ترکیه قلعه ای قرار دارد که بیشتر قسمت‌های این قلعه در قرن ۱۳ ساخته شده و اماکن معروف شهر آلانیا داخل خود قلعه یا اطراف آن میباشد. قلعه بر روی ویرانه های باقی مانده از دوران بیزانس و دوران روم ساخته شده است و پس از آن تحت امپراطوری عثمانی قلعه کاملاً به صورت دفاعی درآمد و ویلاهای متعددی در قرن ۱۹ در داخل دیوارهای آن ساخته شد.

امروزه ساختمان قلعه آلانیا یک موزهٔ روباز تبدیل شده است. قلعه در ۲۵۰ متری (۸۲۰ فوتی) بالای دریا، روی شبه جزیرهٔ سنگی پیش رفته به دریای مدیترانه قرار گرفته است که از آن از سه طرف محافظت می‌کند. دیوار قلعه که آن را احاطه کرده است به طول ۶٫۵ کیلومتر (۴ مایل) و شامل ۱۴۰ برج و ۴۰۰ مخزن مختلف است که برای ارایه خدمات به قلعه ساخته شده است.

قلعه آلانیا تنها قلعه باقیمانده زمان سلجوقی است كه تا به امروز حفاظت شده است. در سال ۱۲۲۵ در محل خرابه های قلعه روم ، از سوی سلطان سلجوقی علاء الدین كیقباد قلعه جدیدی ساخته شده است. این قلعه دارای ۸۳ برج و ۱۴۰ كنگره بوده است و جزو دیدنی های آلانیا به شمار می رود. این قلعه که روی صخره واقع شده است در بلند ترین بخش ها ۲۵۰ متر ارتفاع دارد و یکی از جالب ترین نقاط آلانیا برای گردشگران به شمار می رود.

منظره شهر از قلعه آلانیا

قلعه آلانیا ترکیه

MORE